*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Μόλις δύο ήττες μετρά εντός έδρας ο ΠΑΟΚ στο Κόνφερενς Λιγκ, τις υπέστη από Μαρσέιγ (0-1) και Κοπεγχάγη (1-2), το ρεκόρ του είναι 5-4-2.

*Με χρήση VAR.

*Στο πρώτο ματς: Χαρτς – ΠΑΟΚ 1-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ, 67)

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Κηφισιάς. Το 1-0 ο Τζίμας στο 45’, ισοφάρισε ο Μασούρας στο 75’, το τελικό 2-1 ήρθε στο 78’ με αυτογκόλ του Τσάπαν. Έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ.

Έκανε παραπάνω απ’ τη μισή δουλειά την περασμένη εβδομάδα στη Σκωτία, σήμερα καλείται απλά να προστατεύσει την έδρα του και να πάρει την πρόκριση για τους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν μπήκε καλά στο ματς, δεν είχε ισορροπία και ο Σβαμπ έκανε πέναλτι στο 9’, απ’ το οποίο ήρθε το 1-0. Ισοφάρισε μετά από τρία λεπτά με τον ίδιο τρόπο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο ψηλό παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση, κράτησε περισσότερο την μπάλα, βρήκε το γκολ με τον Ζίβκοβιτς και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, πέρα απ’ το γκολ που ακυρώθηκε για τους Βρετανούς. Δίκαιο αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε περισσότερη ποιότητα στο χορτάρι.

Ακολούθησε το εντός έδρας 2-1 επί της Κηφισιάς για το πρωτάθλημα, εκεί ο δικέφαλος προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και μάλλον «υπνωτίστηκε» στη συνέχεια, μιας και ο αντίπαλος ήταν παντελώς ακίνδυνος. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-1 στο 75’ έπειτα από λάθος του Κοτάρσκι, ωστόσο μια τρομερή έμπνευση του Κωνσταντέλια και η κακή εκτίμηση της φάσης απ’ τον Τσάπαν έφεραν το 2-1 τρία λεπτά αργότερα.

«Δεν πιστεύω ότι η ομάδα μου πιστεύει ότι τελείωσε η πρόκριση. Πιστεύω ότι γνωρίζουν όλοι πολύ καλά ότι υπάρχει κίνδυνος. Αυτή την σεζόν έχουμε ένα γκρουπ που είναι πιο έτοιμο. Με νεαρούς παίκτες που είναι πιο έτοιμοι από πέρσι, με εμπειρίες και είναι πιο εύκολο για αυτούς φέτος, με δεσμούς πιο ανεπτυγμένους στην ομάδα και με παίκτες έμπειρους που ήρθαν για να μας βοηθήσουν», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου, που ρωτήθηκε για το γεγονός ότι μετά την αποχώρηση του Νάρεϊ, υπάρχουν μόλις τέσσερις παίκτες για τις θέσεις πίσω απ’ τον επιθετικό: «Θα πρέπει να είναι αρκετοί οι τέσσερις παίκτες και αν δεν είναι αρκετοί, θα πρέπει να είναι!».

Ήρθε στη Θεσσαλονίκη χθες ο μέσος Μάρκος Αντόνιο (δανεικός από Λάτσιο), ενώ έχει ενσωματωθεί στην ομάδα ο χαφ Μεϊτέ (δανεικός από Μπενφίκα), οι δυο τους ανεβάζουν επίπεδο τη μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ. Απομένουν οι προσθήκες στις θέσεις των εξτρέμ για να κλείσει το ρόστερ. Διαθέσιμος ο Σαμάτα.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά φέτος 4/7 NG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από τέσσερα σερί 2-3 Goal σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΧΑΡΤΣ (ΣΚΩΤΙΑ, 179)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στην Νταντί. Το γκολ ο ΜακΚόουαν στο 63’.

Χρειάζεται σπουδαία εμφάνιση και μεγάλο αποτέλεσμα για να διεκδικήσει την πρόκριση, δεν έδειξε ικανή να τα κάνει. Στο ματς της περασμένης εβδομάδας προηγήθηκε νωρίς, αλλά ήταν αφελής και έκανε πέναλτι λίγο αργότερα, στην πορεία του πρώτου μέρους είχε τεράστια διπλή ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο, διαχειρίστηκε καλύτερα τις πολλές «μεγάλες» μπάλες των Σκωτσέζων, που είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Σάνκλαντ, αλλά τίποτα περισσότερο.

«Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε στην Ελλάδα. Πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ξέρουμε ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε πρόβλημα στον αντίπαλο μας. Έχουμε πολλή πίστη, παρά την απογοήτευση. Θα πάμε με μεγάλο ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, ελπίζοντας ότι θα πάρουμε τη νίκη», είπε ο κόουτς ΜακΑβόι. Είδε την ομάδα του να κάνει μέτρια εμφάνιση την Κυριακή στο εκτός έδρας ματς με την Νταντί, υπέστη δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά χωρίς να σκοράρει. «Αναθάρρησε» μόνο στο δεύτερο μέρος, βρήκε φάσεις, αλλά δέχτηκε γκολ από φθηνό λάθος και μοιραία ηττήθηκε.

Δεν έκανε ιδιαίτερο ροτέισον η Χαρτς, που χρησιμοποίησε μόλις τέσσερις διαφορετικούς παίκτες στην ενδεκάδα συγκριτικά με τον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ.