* 6η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία)

* Ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” του θεσμού, ο δεύτερος παίζει playoffs με ομάδα που έχει τερματίσει 3η στον όμιλό της στο Europa League.

* Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σλόβαν για να κατακτήσει τη 2η θέση. Σε περίπτωση νίκης και των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να καλύψει τη διαφορά τερμάτων. Η Σλόβαν είναι στο 8-5 και ο ΠΑΟΚ στο 6-4.

* Στον πρώτο γύρο: Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Άκπομ (45+1’) και Μιτρίτσα (56’).

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο αγωνιστικός κατήφορος του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και την Κυριακή στη Νίκαια, εκεί όπου ηττήθηκε και από τον Ιωνικό (3-2), “ξυπνώντας” μετά τη μία ώρα αγώνα. Ξανά ελλιπής σε ενέργεια ο Δικέφαλος του Βορρά, έχασε εύκολα το προβάδισμα που πήρε, κινδύνεψε με διασυρμό ως το 60’, όταν και μείωσε το Μουργκ. Εντυπωσιακή η μεταβολή της απόδοσής του στο τελευταίο μισάωρο, πήρε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε ασφυκτικά τον Ιωνικό, δημιούργησε μεγάλες φάσεις και στο τέλος δικαιούταν σίγουρα ένα ακόμη γκολ.

Τρίτη σερί ήττα στη Σούπερ Λιγκ, μετά το 2-0 στο Περιστέρι και το 0-1 από τον Άρη στην Τούμπα, ο στόχος του πρωταθλήματος χάθηκε. Δίχως νίκη συνολικά στα πέντε τελευταία παιχνίδια του, ήταν ανεπαρκής επιθετικά και στην Μπρατισλάβα και στο Αλκαζάρ.

Τιμωρημένος ο Μιχαηλίδης από την κόκκινη με την Κοπεγχάγη, αφού του επιβλήθηκε ποινή τριών αγωνιστικών. Ατομικό πρόγραμμα για Μιτρίτσα και Βιεϊρίνια δεν προλαβαίνουν, εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Ίνγκασον, Ροντρίγκο και Καγκάβα.

Δύο κρούσματα Covid-19 προέκυψαν από τον έλεγχο της Τετάρτης, δίχως να έχουν ανακοινωθεί τα ονόματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τον Ιωνικό. Προηγήθηκε με τον Σβιντέρσκι στο 18ο λεπτό, ισοφαρίστηκε άμεσα (20’) από έναν ακόμη “πρώην” του (Κάνιας). Στο 34’ ο Ιωνικός γύρισε το ματς με πέναλτι του Αοσμάν και στο 49’ στο transition έκανε το 3-1. Ο Μουργκ μείωσε με κεφαλιά στο 60’ και η ομάδα του Λουτσέσκου πίεσε ασφυκτικά ως το τέλος για την ισοφάριση.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 10/13 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* “2-3 γκολ” τα 8/9 παιχνίδια του στο Conference League

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΛΙΝΚΟΛΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η ομάδα από το Γιβραλτάρ είναι από την αρχή μέχρι το τέλος του ομίλου ο κομπάρσος της 4αδας, παραμένει δίχως πόντο, στις 25 Νοεμβρίου πραγματοποίησε τη χειρότερη της εμφάνιση στη διοργάνωση, δεχόμενη την ήττα με 0-4 από την Κοπεγχάγη. “Τελειωμένο” το παιχνίδι από το 7ο κιόλας λεπτό, στο 0-2 των Δανών, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στην επανάληψη.

Εντός των συνόρων ωστόσο τα πάει περίφημα, έχει ξεκινήσει την εγχώρια λίγκα με 6/6 νίκες και έχει αποκτήσει ήδη διαφορά 6 πόντων από τους διώκτες της και δείχνει από νωρίς ότι είναι το φαβορί για τον τίτλο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σεντ Τζόσεφ’ς. Το καθοριστικό γκολ του αγώνα ήρθε στο 90’ με τον Λόπες.