*Ημιτελικά των πλέι οφ του Euro 2024. Μονές αναμετρήσεις, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη νικήτρια του ζευγαριού Πολωνία – Λετονία.

*Η Ουαλία επικράτησε της Φινλανδίας με 3-1 την τελευταία φορά που την υποδέχτηκε στις 19 Νοεμβρίου 2020, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της League B του Nations League.

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά EURO

ΟΥΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Τουρκία. Ο Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Γιαζίτσι (70′).

Πετώντας συνολικά τέσσερις βαθμούς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του 4ου ομίλου με Αρμενία (1-1 εκτός) και Τουρκία (1-1 εντός), η Ουαλία τερμάτισε στην 3η θέση και στο -4 από την Κροατία, της οποίας είχε επικρατήσει με 2-1 στο Κάρντιφ στις 15 Οκτωβρίου.

Θα έχει δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 μέσω των πλέι οφ: Κέρδισε μία θέση σε αυτά, παρά το γεγονός πως υποβιβάστηκε από τη League A του Nations League 2022/23. Αξίζει να σημειώσουμε πως έδωσε το παρών στα δύο προηγούμενα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Το 2016 έφτασε μέχρι τα ημιτελικά και πέντε χρόνια αργότερα στους “16”.

Απ’ το καλοκαίρι του 2021 βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία της Ουαλίας ο Ρομπ Πέιτζ με απολογισμό 4-5-6 και διαφορά γκολ 16-19. Στις 15 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro ηττήθηκε μόνο από την Αρμενία (4-2) στις 16 Ιουνίου 2023 (δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Νοκ άουτ λόγω τραυματισμού τέθηκαν οι Καμπάνγκο (Σουόνσι), Μπερνς (Ίπσουϊτς) και Λόου (Γουίκομ). Στην αποστολή βρίσκεται κανονικά ο αρχηγός Ράμσεϊ (Κάρντιφ).

ΟΥΑΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) του Σαν Μαρίνο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Σοϊρί (50′, 58′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μπεράρντι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρά τις δύο (αναμενόμενες) νίκες που πανηγύρισε με την ολοκλήρωση των προκριματικών κόντρα σε Βόρεια Ιρλανδία (4-0 εντός) και Σαν Μαρίνο (2-1 εκτός), η Φινλανδία δεν πρόλαβε μία από τις δύο πρώτες θέσεις του 8ου ομίλου που έδιναν εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2024.

Τερμάτισε στην 3η θέση ισοβαθμώντας με το Καζακστάν, εξασφαλίζοντας θέση στα πλέι οφ της διοργάνωσης μέσω του Nations League 2022/23 ως μία από τις καλύτερες ομάδες της League B. Μετρά μόλις μία παρουσία στα τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος: Το 2021 γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τους ομίλους. Εξαιρετική δουλειά πραγματοποιεί από τον Δεκέμβριο 2016, όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της, ο Μάρκου Κάνερβα.

Σε συνολικά 79 αναμετρήσεις έχει απολογισμό 35-13-31 με διαφορά γκολ 96-82. Στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας σε προκριματικά Euro δεν αναδείχθηκε ισόπαλη (πέντε νίκες, πέντε ήττες). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Φορς (Μίντλεσμπρο), την 119η συμμετοχή του με το εθνόσημο θα “γράψει” ο Πούκι (Μινεσότα) που μετράει 39 γκολ.