4η αγωνιστική του Europa League.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό.

*Ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 5-0-13 απέναντι σε γερμανικές ομάδες, με την τελευταία του νίκη να έρχεται στους ομίλους του Champions League της σεζόν 2011/12, με 3-1 εντός έδρας επί της Ντόρτμουντ.

*Η Άιντραχτ μετράει 2 νίκες και 1 ήττα απέναντι σε ελληνικές ομάδες.

*Το εντός έδρας ρεκόρ του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League είναι 4-2-1.

*Οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει τις 8 από τις 10 εκτός έδρας αναμετρήσεις του στους ομίλους του Europa League.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί του Παναιτωλικού, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε νωρίς, κάνοντας το 0-1 στο 13′ με τον Σοάρες, αλλά δέχτηκε γρήγορα την ισοφάριση (1-1 στο 19′), με το Βέργο να σκοράρει ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ. Έφτανε με ευκολία στα καρέ των γηπεδούχων, αλλά ήταν φλύαρος στην τελική προσπάθεια. Τη λύση έδωσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, ο οποίος υπέπεσε σε παράβαση, δίνοντας την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί να κάνει το 1-2 από τα έντεκα βήματα, στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο υπόλοιπο παιχνίδι, με το 1-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Για το Europa League, εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, την προηγούμενη αγωνιστική. Ήταν κατώτερος των περιστάσεων, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο γήπεδο και να προηγούνται δίκαια με 2-1 στο 45+3′. Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο και στο β’ μέρος, εξασφαλίζοντας τη νίκη στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Καμάντα. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη 2η θέση του γκρουπ, στο -1 από τη σημερινή του αντίπαλο.

Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια του, σε όλες τις διοργανώσεις (και οι τρεις ήρθαν με 2-1 σκορ). Τα τελευταία 4 παιχνίδια του ολοκληρώθηκαν με g/g+over2.5 γκολ.

Τραυματίες παραμένουν οι Φορτούνης (-), Μάρκοβιτς (3 συμμ.)και Σεμέδο (4 συμμ.). Τιμωρημένος ο Σισέ (17 συμμ./2 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί του Παναιτωλικού, για το πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός Στατιστικά

*4 σερί g/g.

*4 σερί over2.5 γκολ. (Δες το στην Stoiximan)

*Αήττητος φέτος στην έδρα του, σε όλες τις διοργανώσεις (5-3-0).

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντός έδρας ισοπαλία απέσπασε από τη Λειψία με 1-1, για το πρωτάθλημα. Ήταν χειρότερη των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και την Άιντραχτ να καταφέρνει να κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1 στο 90+4′).

Για το Europa League, επιβλητική νίκη με 3-1 επί του Ολυμπιακού, την προηγούμενη αγωνιστική. Προηγήθηκε με 2-1 στο 1ο ημίχρονο και έκτοτε δεν απειλήθηκε καθόλου. Το 2ο σαρανταπεντάλεπτο της ανήκε ολοκληρωτικά, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου, στο +1 από τον Ολυμπιακό.

Εκτός έδρας μετράει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις. Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τους τελευταίους 5 εκτός έδρας αγώνες της, σε πρωτάθλημα και Europa League.

Τραυματίες οι Ρόντε (3 συμμ.), Λενζ (5 συμμ.)και Πατσιέντσια (7 συμμ./2 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Λειψία, για το πρωτάθλημα.