*Από 7/8 μεταξύ τους G/G έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Ντιζόν – Λανς στο Pamestoixima.gr

Τα κορυφαία προγνωστικά στο Betarades.gr!

ΝΤΙΖΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Θα μπορούσε να έχει περάσει νικηφόρα απ’ την έδρα της φορμαρισμένης Μετς η Ντιζόν την περασμένη αγωνιστική. Έγινε «τρελό» παιχνίδι, μόνο στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν δύο γκολ και είδαμε δύο χαμένα πέναλτι, από ένα για κάθε ομάδα! Η Ντιζόν ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος, είχε μεγάλες ευκαιρίες και δοκάρι, έτσι όπως πήγε το ματς η ισοπαλία δεν ήταν θετικό αποτέλεσμα για την Ντιζόν, που άξιζε κάτι περισσότερο.

Θετικά τα μηνύματα στο πρώτο ματς μετά την απομάκρυνση του κόουτς Ζομπάρ, στον πάγκο κάθισε ο μέχρι πρότινος βοηθός του, Νταβίντ Λιναρέ, ο οποίος πήρε το χρίσμα απ’ τη διοίκηση και ανέλαβε επίσημα τη δουλειά του, μιας και οι συζητήσεις με διάφορα άλλα ονόματα δεν ήταν επιτυχείς (Μπλακάρ). Η ομάδα του έρχεται από τρεις ισοπαλίες στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-3-2), είναι η μοναδική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με ρεκόρ 0-4-6 βρίσκεται αναμενόμενα στην τελευταία θέση της Ligue 1. Επιστρέφουν οι Μαριέ (Μέσος, 7), Πάνζο (Αμυντικός, 8) και Σανμαριτανό (Μέσος, 7).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Μετς. Ο Μαμά Μπαλντέ το 0-1 στο 13’, ισοφάρισε ο Γιαντέ στο 21’. Από ένα χαμένο πέναλτι οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο!

ΝΤΙΖΟΝ Στατιστικά

*NG στα 6/10 ματς πρωταθλήματος (δες το στο Pamestoixima.gr).

*Έμεινε άσφαιρη στα 6/10 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΑΝΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με μαχητική νοοτροπία η Λανς, πήρε έναν πόντο που έμοιαζε με νίκη στο τελευταίο της παιχνίδι πριν τη διακοπή. Έγινε ένα απ’ τα πιο «τρελά» ματς της σεζόν κόντρα στη Ρεμς, αμφότερες οι ομάδες είχαν όρεξη και δημιουργία στο επιθετικό κομμάτι, δεν έδειξαν τον ίδιο ζήλο ανασταλτικά, ενώ και οι γκολκίπερ βρέθηκαν σε τραγική ημέρα. Το τελικό 4-4 έδωσε πολλούς λόγους για προβληματισμό στη Λανς (ειδικά στο αμυντικό κομμάτι), ωστόσο έδειξε ότι είναι μια ομάδα που δεν τα παρατά, χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραρε τα δύο τελευταία γκολ μετά το 90’!

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά το εκτός έδρας 4-0 απ’ τη Λιλ, είχαν προηγηθεί πέντε αγωνιστικές που διατηρούσε το αήττητο με ρεκόρ 4-1-0 και ήταν μία από τις ομάδες που ικανοποιούσε πλήρως με την εικόνα της. Έχει δείξει πάντως καλά στοιχεία μέχρι στιγμής και μοιάζει να βρίσκεται ένα κλικ πάνω από τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή. Επιστρέφουν οι Καουζάκ (Μέσος, 7), Μισελέν (Μέσος, 4) και Γκαναγκό (Επιθετικός, 6,4), χωρίς προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 4-4 κόντρα στη Ρεμς. Στο 1-0 το ημίχρονο με το γκολ του Μπανζά (21’), η Ρεμς απάντησε με δύο γκολ απ’ το 47’ μέχρι το 54’ με τους Καφαρό και Ντιά για το 1-2. Στο 77’ το 2-2 με αυτογκόλ του Φοκέ, η Ρεμς βρήκε δύο γκολ απ’ το 79’ μέχρι το 81’ με αυτογκόλ του Μεδίνα και γκολ του Ντιά! Ο Σοτοκά σκόραρε δύο φορές απ’ το 90’ μέχρι το φινάλε για το τελικό 4-4!