*5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Γκενκ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-3

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ μετράει μόλις μία νίκη σε τέσσερις εντός έδρας αναμετρήσεις κόντρα σε βελγικές ομάδες (1-2-1). Δεν κατάφερε να σκοράρει στις τρεις τελευταίες.

*Μακριά από την έδρα της η Γκενκ έχει απολογισμό 6-4-4 στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την ευκαιρία να “κλειδώσει” την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Γιουρόπα Λιγκ, κατακτώντας την 2η θέση του 8ου ομίλου, έχει η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με νίκη επί της Γκενκ που βρίσκεται στο -2. Το Σάββατο γλίτωσε την ήττα δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ με αντίπαλο την πρωτοπόρο Όσιγιεκ (1-1). Παρουσιάστηκε καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ολοκλήρωσε με ποσοστό κατοχής μπάλας 80%, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, αναγκάζοντας σε τέσσερις αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς βρίσκεται στο -2 από την Ριέκα και στο -3 από την κορυφή του πρωταθλήματος. Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ γνώρισε μόλις δύο ήττες στις 13 τελευταίες εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (οχτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες). “Γνωρίζουμε πόσο καλή ομάδα είναι η Γκενκ, το αντιληφθήκαμε και στο Βέλγιο. Είμαι πεπεισμένος πως θα παραταχθούμε ετοιμοπόλεμοι”, υπογράμμισε ο προπονητής Κρζναρ. Την Κυριακή (28/11) η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ταξιδεύει στην έδρα της Σιμπένικ.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Όσιγιεκ. Ο Φιόλιτς άνοιξε το σκορ στο 16′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Πέτκοβιτς στο 80′.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*GG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΓΚΕΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, η Γκενκ καλείται να παίξει μόνο για τη νίκη με αντίπαλο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην πρωτεύουσα της Κροατίας. Βρίσκεται στην 3η θέση και το -2 από την αντίπαλό της, αγνοώντας το “τρίποντο” στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές στον 8ο όμιλο (0-1-2). Την Κυριακή έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις (2-2-0), επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα της ουραγού Μπέερσχοτ (2-0).

Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ανέλαβε τα ηνία στη συνέχεια δημιουργώντας συνολικά 19 ευκαιρίες. Δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία πληρώνοντάς το στις καθυστερήσεις. “Είμαστε απογοητευμένοι από τα τελευταία αποτελέσματά μας, θα πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι και να μιλήσουμε στο γήπεδο”, είπε ο προπονητής Φαν ντεν Μπρομ. Η Γκενκ υποδέχεται την Κλαμπ Μπριζ την Κυριακή (28/11).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Μπέερσχοτ. Μόλις στο 4′ ο Σανκλαντ άνοιξε το σκορ, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καϊσέδο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.