* 14η αγωνιστική

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΙΝΣΚ

Στις 13 συνολικά αγωνιστικές που έδωσε η Ντιναμό Μινσκ για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1-0 εντός έδρας) στις 23 Μαΐου. Στις υπόλοιπες 12 το συγκρότημα του Γκουρένκο σημείωσε οχτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ντιναμό Μπρεστ (1-1 εκτός έδρας) και Βίτεμπσκ (1-1 εντός έδρας), επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Σλατσκ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 63’ ο Γκάλοβιτς. Στις 17 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Ντιναμό Μινσκ κόντρα στην Ντνιέπρ σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν στις 23 Ιουλίου του 2017 (1-0). Στις υπόλοιπες σημείωσε 14 νίκες και δύο ισοπαλίες. Το συμβόλαιο συνεργασίας του με την Ντιναμό Μινσκ έλυσε ο, μέχρι πρότινος, αρχηγός Νόγιοκ (ΜΕ, 11/2). Την περίπτωση του Αντιλέφσκι (ΕΠ) της Μινσκ εξετάζει ο σύλλογος.

Προηγούμενο ματς: Η Ντιναμό Μινσκ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Σλατσκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντιναμό Μινσκ για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Ντιναμό Μινσκ – Ντνιέπρ παίζει στην Betshop

ΝΤΝΙΕΠΡ

Χωρίς νίκη παραμένει η Ντνιέπρ στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες. Πιο συγκεκριμένα, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Νέμαν Γκρόντνο (0-0 εκτός έδρας), Σαχτιόρ (1-1 εντός έδρας), Μινσκ (0-0 εντός έδρας) και Ντιναμό Μπρεστ (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λουχ Μινσκ (2-0 εκτός έδρας), ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1-0 εντός έδρας), Σμολέβιτσι (2-1 εκτός έδρας), Βίτεμπσκ (1-0 εντός έδρας), Σλατσκ (5-0 εκτός έδρας), Τορπέντο Ζοντίνο (1-0 εκτός έδρας) και Τορπέντο Μινσκ (2-1 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 22’ με το γκολ του Πάβλοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 71’ ο Ρούσακ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τσιγκάνκοφ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Η κατάσταση στο στρατόπεδο της Ντνιέπρ δεν είναι η καλύτερη, σιγά-σιγά αποχωρούν από αυτήν ποδοσφαιριστές. Πρόσφατα έλυσαν το συμβόλαιό τους οι Τσιμπούλνουκ (ΜΕ, 4/0) και Ραντσένκο (ΕΠ, 7/0). Παράλληλα, παρελθόν αποτέλεσε ο Βιατσέσλαφ Λέβτσουκ από την τεχνική ηγεσία της. Τη θέση του πήρε ο Ευγκένι Καπόφ, ο οποίος θα έχει ως βοηθούς τους Λουκάσοφ και Σίνιτσουν. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο πρώτος δεν έχει το δίπλωμα UEFA PRO που χρειάζεται για να αναλάβει μία ομάδα.

Προηγούμενο ματς: Η Ντνιέπρ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τορπέντο Μινσκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ντνιέπρ γνώρισε την ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.