*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 2/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μίλτον Κέινς Ντονς-Ντέρμπι 1-3.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Φόρεστ Γκριν, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Κόλινς με πέναλτι στο 2’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο ΜακΓκόλντρικ στο 82’.

Εξαιρετική εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Ντέρμπι. Είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, διπλασιάζοντας τα τέρματά της και «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα ένα σερί ως το τέλος της σεζόν θέλει ιδανικά, ώστε να παραμείνει εντός της διεκδίκησης μια θέσης για τα πλέι-οφ. Φάνηκε να βρίσκει ρυθμό μετά τις διαδοχικές ήττες του τελευταίου διαστήματος, δείχνοντας μεγαλύτερη σταθερότητα τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΙΝΣ ΝΤΟΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πόρτσμουθ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Ογκίλβι στο 14’, όμως έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μορέλ στο 39’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Έισα στο 65’.

Πολύ καλή εμφάνιση για τη Μίλτον Κέινς Ντονς που έμεινε παρ’ όλα αυτά στην ισοπαλία. Μπορεί να έμεινε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ, όμως το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου της έδωσε την ευκαιρία να πιέσει και να φέρει εν τέλη το ματς στα ίσα.

Θετικό πέρασμα από μια δύσκολη έδρα είναι ο σημερινός της στόχος, κάνοντας μία ακόμα καλή εμφάνιση. Φανερά ανεβασμένη αυτή την περίοδο, είναι φορμαρισμένη και σκοράρει με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας. Αμυντικά μπορεί να μην είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος, όμως πήρε μερικά πολύ σημαντικά αποτελέσματα αυτή την περίοδο και η ψυχολογία της βρίσκεται στα ύψη.