*Πρώτος αγώνας για τη φάση των “32” του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τα δύο παιχνίδια, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην σύγχρονη ιστορία τους

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Serie A)

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έχασε 0-2 εντός έδρας από την Μποταφόγκο, με δύο γκολ που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Λουίζ Ενρίκε (53’), Σεβαρίνο (90’).

Η Φλαμένγκο περνάει την πρώτη περίοδο κρίσης στην εποχή Τίτε, αφού γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πρώτη στο γήπεδό της και πρώτη σε εγχώρια διοργάνωση, η οποία μάλιστα ήταν και σε μεγάλο ντέρμπι της πόλης της, από τη Μποταφόγκο.

Αυτή ήταν η πρώτη της φετινή ήττα στο “Μαρακανά”, όπου ως τώρα έχει 9/11 νίκες, οι οκτώ χωρίς να έχει δεχθεί γκολ. Γενικώς σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2024, η Φλαμένγκο έχει 14 νίκες σε 23 αγώνες!

Πέραν της τελευταίας ήττας πάντως, υπήρξε και μία ευχάριστη είδηση, αφού ο Γκαμπιγκόλ πήρε αναστολή για το θέμα ντόπινγκ που κατηγορείται και είναι πλέον διαθέσιμος. Μάλιστα επέστρεψε ορεξάτος στις εγκαταστάσεις της ομάδας, αφού δεν του επιτρεπόταν ούτε καν να προπονείται με τους συμπαίκτες του.

Φλαμένγκο Στατιστικά

*12/16 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*10/11 N/G εντός έδρας

ΑΜΑΖΟΝΑΣ (Serie B)

Προηγούμενο ματς: Η Αμαζόνας έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας, αντέχοντας για περίπου ένα ημίχρονο, αφού έπαιζε με παίκτη λιγότερο για αυτό το χρονικό διάστημα.

Η Αμαζόνας πήρε τον πρώτο βαθμό στην ιστορία της στην δεύτερη εθνική κατηγορία, με το 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Κλαμπ ντε Ρεγκάτας. Αυτό πάντως ήταν το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν καταφέρει να κερδίσει.

Ακόμη λοιπόν αναζητεί την πρώτη της νίκη με τον Άντιλσον Μπαπτίστα στον πάγκο της, ο οποίος βρίσκεται εκεί για περίπου δύο εβδομάδες.

Μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει φέτος τέσσερις φορές, αλλά φυσικά ομάδα πολύ υποδεέστερες από τη σημερινή της αντίπαλο, απέναντι στην οποία είναι λογικό να νιώσουν και κάποιο δέος αρκετοί παίκτες της.