*36η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρέσια – Φεραλπισάλο 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΦΕΡΑΛΠΙΣΑΛΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τσιταντέλα. Το 1-0 ο Καρισόνι στο 21’, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Φεραλπισάλο με τον Πιετρέλι.

Παλεύει να μείνει στην κατηγορία, το Σάββατο πήρε σημαντικό εκτός έδρας πόντο κόντρα στην Τσιταντέλα, σε ματς που φαινόταν ότι οδεύει προς ήττα. Έχανε απ’ το 21’, πάλεψε μέχρι το φινάλε, δικαιώθηκε με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και έφυγε με ψυχολογία νικητή. Ήταν η δεύτερη ισοπαλία στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), μετρά μόλις μια νίκη στις τελευταίες έξι (1-2-3), παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από αυτές που οδηγούν στα πλέι άουτ. Απομένουν τρία παιχνίδια για το τέλος, με Μπρέσια, Βενέτσια (εκτός) και Τερνάνα (εντός), χρειάζεται υπέρβαση για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Επιστρέφει ο Τσεπιτέλι (Αμυντικός, 26).

ΦΕΡΑΛΠΙΣΑΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 12/14 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Σπέτσια.

Δίνει μάχη για την παρουσία στα πλέι-οφ ανόδου, το Σάββατο έμεινε στο εντός έδρας 0-0 με τη Σπέτσια. Το αποτέλεσμα δεν μπορεί να θεωρηθεί ικανοποιητικό, καθώς ο αντίπαλος ήταν χαμηλής δυναμικής, ωστόσο η Μπρέσια δε δικαιολόγησε τη θεωρητική ανωτερότητα της. Μπερδεμένη και χωρίς καλές επιλογές στο δημιουργικό κομμάτι, έμεινε δίκαια στο 0-0, ήταν το δεύτερο διαδοχικό ματς που έχει «λευκή» ισοπαλία μετά απ’ την Τερνάνα, τρίτο διαδοχικό που δε σκοράρει! Η Μπρέσια διατηρήθηκε εντός της ζώνης των πλέι οφ ανόδου, στις 11 τελευταίες αγωνιστικές γνώρισε μόλις δύο ήττες από Πάρμα (2-1 εκτός) και Βενέτσια (2-0 εκτός). Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες.