*Πρώτος αγώνας για τη φάση των “32” του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τα δύο παιχνίδια, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και το 2011 στο κύπελλο, σε διπλές αναμετρήσεις, με τις γηπεδούχους να κερδίζουν το παιχνίδι στην έδρα τους και την Ατλέτικο να προκρίνεται λόγω περισσότερων εκτός έδρας γκολ.

*Το παιχνίδι διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, στο Ζόινβιλ, που απέχει περίπου 120 χιλιόμετρα από το Μπρούσκε.

ΜΠΡΟΥΣΚΕ (Serie B)

Προηγούμενο ματς: Η Μπρούσκε έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα με τον Μπραντάο στο 85ο λεπτό, ενώ της ακυρώθηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπρούσκε επανήλθε στις ήττες, παρόλο που πάλεψε αρκετά για να την αποφύγει, έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, με ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά και με τον προπονητή της να έχει έντονα παράπονα για τη διαιτησία. Μένει να φανεί λοιπόν, αν η νίκη της πρεμιέρας στο εθνικό πρωτάθλημα ήταν μία ευχάριστη παρένθεση, ή αν υπάρξει συνέχεια.

Αυτό στο οποίο υπάρχει συνέχεια είναι η εξορία της ομάδας που αυτή τη φορά θα χρησιμοποιήσει σαν έδρα το όχι και τόσο γειτονικό Ζόινβιλ!

Ο λόγος φυσικά, τα έργα που συνεχίζονται στο δικό της γήπεδο για να μπορέσει να επιστρέψει εκεί σε λίγο καιρό. Πάντως ως γηπεδούχος το 2024 δεν ήταν και πολύ αποτελεσματική, έχοντας μόνο μία ήττα, αλλά και μόλις τρεις νίκες, σε 10 παιχνίδια.

Μπρούσκε Στατιστικά

*4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*8/11 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ (Serie A)

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ιντερνασιονάλ, αν και προηγήθηκε με τον Ντέρεκ στο 50ο λεπτό, με το προβάδισμα της να διατηρείται πολύ λίγο. Ισοφαρίστηκε από τον Μπόρε πέντε λεπτά αργότερα.

Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε πήρε τον πρώτο της βαθμό στο εθνικό πρωτάθλημα και το κατάφερε σε μία πολύ δύσκολη έδρα, αυτή της Ιντερνασιονάλ, με 1-1, έπειτα από τρεις σερί ήττες στις πρώτες αγωνιστικές.

Εξακολουθεί επομένως να αναζητεί την πρώτη της νίκη μετά το πολιτειακό πρωτάθλημα και τώρα την ψάχνει μακριά από την πολιτεία της.

Σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα αναμένονται κάποιες αλλαγές στην ομάδα, η οποία ταξίδεψε απευθείας στο Ζόινβιλ από την Σάντα Καταρίνα για να αποφευχθεί η ταλαιπωρία των συνεχών μετακινήσεων.