*8η αγωνιστική

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα χρειάστηκε να προηγηθεί τρεις φορές για να κερδίσει με 3-2 εντός έδρας την Σαν Λορέντζο, την τρίτη και τελευταία με πέναλτι του Γιάγκο Πίκασου στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Λούζαν μόλις στο 17ο λεπτό, πριν ισοφαριστεί από τον Μαρόνι στο 20’, προηγήθηκε εκ νέου με τον Ρομέρο στο 25’, αλλά ισοφαρίστηκε ξανά από τον Μαρόνι στο 56’.

Η Φορταλέζα επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Σαν Λορέντζο, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες και τρεις ισοπαλίες στα προηγούμενα παιχνίδια της! Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα, κάτι που σημαίνει πως τα άλλα δύο θα έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ειδικά στο γήπεδό της είναι εξαιρετικά δυνατή φέτος, με 16 νίκες σε 20 αγώνες ως τώρα, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα. Στο εθνικό πρωτάθλημα παραμένει αήττητη εντός, αλλά με δύο ισοπαλίες και γενικώς οι αρκετές ισοπαλίες της στον θεσμό, την διατηρούν σχετικά χαμηλά, στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα του εθνικού πρωταθλήματος, αν και είναι στο -3 από την πρώτη τετράδα.

Απουσιάζουν οι τραυματίες Φερνάντο Μιγκέλ (ΤΕ), Κρίσπιμ (ΜΕ), Πέντρο Ρότσα (ΕΠ), Τίτι (AM), χτύπησε και ο Μπρούνο Πατσέκο (ΑΜ), με την απουσία του τελευταίου να είναι η πιο “φρέσκια” και πιο καθοριστική για την ομάδα.

Φορταλέζα Στατιστικά

*Εχει τρία σερί over 2,5

*Εχει 13/20 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 11/20 N/G εντός έδρας

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε 4-2 εκτός έδρας από την Σάο Πάουλο, πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού τα δύο γκολ τα δέχθηκε στα τελευταία λεπτά. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει  2-0 στο πρώτο ημίχρονο, από τέρματα των Καλέρι (24’), Ροντρίγκο Νέστορ (42’), αλλά μείωσε πριν λήξει το ημίχρονο, με τον Καουάν Μπάρος στο 45’, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Γκαλάρζα στο 83’. Αλλά πάνω που έδειχνε πως θα αποφύγει την ήττα, δέχθηκε δύο γκολ από τους Μπεράλντο (89’), Ζουάν (90’).

Η Βάσκο Ντα Γκάμα ηττήθηκε με 4-2 εκτός έδρας από την Σάο Πάουλο, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, ενώ μετά την εντυπωσιακή της νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο, δεν έχει κερδίσει ξανά, με τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες!

Με αυτά τα αποτελέσματα είναι λογικό να παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 17η θέση, αν και είναι σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής..

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι τραυματίες εδώ και καιρό Γκάμπριελ Ντίας (ΑΜ), Ντε Λούκα (ΜΕ), αλλά και οι νεαροί μέσοι Μάρλον Γκόμες, Αντρέι Σάντος που είναι με την εθνική κάτω των 20 ετών. Τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Πέντρο Ραούλ και χτύπησε ο αμυντικός Ρόμπσον που έμεινε εκτός αποστολής.