* 5η αγωνιστική.

* Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν.

ΡΙΕΣΤΡΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 0-3 εντός από τη Ρίβερ από τα γκολ των Μπόρχα (22’), Νάτσο Φερνάντες (35’) και Ερέρα (40’).

Απόλυτα αναμενόμενη ήττα στην πρώτη φορά που υποδέχτηκε στο “Λάσα” την ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια σε εγχώριες διοργανώσεις, τη Ρίβερ Πλέιτ. Την αντιμετώπισε με φόβο, το παιχνίδι τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο, το μόνο που έχει να θυμάται από το παιχνίδι είναι ότι της ακυρώθηκε ένα πέναλτι από το VAR, κι εκείνο βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο, όταν τα πάντα είχαν κριθεί.

Δεν είναι παράξενο το γεγονός ότι βρίσκεται στην τελευταία θέση στη βαθμολογία των μέσων όρων, μπήκε στη σεζόν ως το απόλυτο φαβορί για να αποχαιρετήσει την κατηγορία. Προς το παρόν ακόμα ψάχνει τα πατήματά της, το κακό για εκείνη όμως είναι ότι αυτό το κάνει δίνοντας τα πιο δύσκολα παιχνίδια του ομίλου, αφού μετά τη Ρίβερ θα υποδεχτεί άλλη μια παραδοσιακή δύναμη του Μπουένος Άιρες, τη Βέλες Σάρσφιλντ. Αυτό σημαίνει πως ο βαθμός θα αποτελέσει μεγάλη επιτυχία.

Ριέστρα Στατιστικά

* N/G τα 5 παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής σε Κόπα ντε λα Λίγκα και κύπελλο, τα 4 ήταν under 2,5.

* Δεν έχει σημειώσει ακόμα το πρώτο γκολ της ιστορίας της στην κατηγορία.

ΒΕΛΕΣ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εντός τη Χιμνάσια. Προηγήθηκε με τον Ντιέγο Γκόμες (41’), ισοφαρίστηκε από τον Καμπράλ (53’), πήρε τη νίκη με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από Ακίνο (90’+6 πεν.) και Πισίνι (90’+8).

Με πολύ άγχος, τα κατάφερε, πήρε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, πάνω που είχε ξεκινήσει η εσωστρέφεια με φήμες για κακές σχέσεις του κόουτς Κιντέρο με παίκτες. Μεγάλος ο ενθουσιασμός όμως, ξέσπασμα από τους παίκτες στα δύο γκολ στις καθυστερήσεις, το ίδιο και από τον κόσμο.

Η νίκη αυτή της έδωσε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία των μέσων όρων, όπου είχε φτάσει να είναι προτελευταία πάνω από τη Ριέστρα. Μια νίκη στο “Λάσα” θα έχει πολλαπλό κέρδος, πέρα από το προφανές βαθμολογικό και το ψυχολογικό, θα της δώσει και μια μεγαλύτερη διαφορά από την τελευταία Ριέστρα, η οποία όμως έχει πολύ ευμετάβλητο μέσο όρο.

Τραυματίστηκε ο χαφ Κάσερες, πρώτη φορά στην αποστολή το τελευταίο απόκτημα, ο φορ Τιάγκο Βεσίνο.

Βέλες Σάρσφιλντ Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 2 over 2,5, το 1 με G/G.

* Εκτός έδρας έχει σημειώσει μόνο 1 γκολ, επί της Μπαράκας Σεντράλ στην πρεμιέρα.