5η αγωνιστική

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 33′ με τον Τραούστασον, για να δεχθεί την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Νόρκεπινγκ, μετά και τη νίκη 1-0 επί της Γκάις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, όμως δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Στο τελευταίο μισάωρο έπαιζε με παίκτη περισσότερο και παρότι πίεσε δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω, χάνοντας και πέναλτι.

Έφτασε έτσι τους τέσσερις συνολικά βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας ξεκινήσει τη σεζόν με δυο ήττες από Μάλμε (1-5 εντός) και Μιάλμπι (3-0 εκτός). Αμφίβολος ο Μιστράτι, που δεν αγωνίστηκε ούτε στο τελευταίο.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 39ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Χέντλουντ στο 47′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα οκτώ λεπτά αργότερα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Έλφσμποργκ, μετά και από εκείνη κόντρα στη Χάμαρμπι (3-0 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε την Κάλμαρ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα καθώς αν και καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή. Ισοφάρισε πολύ γρήγορα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως δεν κράτησε για πολύ, χωρίς να έχει απάντηση στην πορεία.

Παραμένει έτσι στους τέσσερις βαθμούς μετά τις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, έχοντας πανηγυρίσει μόλις μια νίκη μέχρι τώρα, αυτή στην έδρα της Βαστέρας (0-1). Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο αμυντικός Χολμέν και είναι αμφίβολος σήμερα.