*Φάση των «64» του Κυπέλλου Γαλλίας. Νοκ-άουτ παιχνίδια, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Over 2.5 ήρθαν οι επτά από τις οκτώ πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Μπορντό – Λε Μαν στη Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Είχε τεράστια ανάγκη τη διακοπή η Μπορντό, η οποία ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο τις υποχρεώσεις της το 2019, γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 από τη Ρεν στη Βρετάνη. Την αδικεί κατάφωρα το τελικό σκορ, ήταν συνολικά πιο απειλητική από την αντίπαλο, είχε περισσότερες καθαρές ευκαιρίες να μπει μπροστά στο σκορ και στα τελευταία λεπτά δεν βρήκε απάντηση στο γκολ που δέχθηκε.

Τρίτη διαδοχική ήττα για τη Μπορντό, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τη Μαρσέιγ (3-1) και το Στρασβούργο (0-1), υποχώρησε στην 13η θέση με 26 πόντους, στο -5 από την 4η Λιλ και στο -3 από την 5η Ναντ. Δεν πρόκειται να αδιαφορήσει για το Κύπελλο, πέρα από το πρωτάθλημα αναμένεται να ρίξει και εκεί το βάρος, ειδικά μετά τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ.

Παραμένουν τραυματίες οι Χουάνγκ, Κουατένγκ, αμφίβολοι οι Μεχέρ, Καμανό, Κοσιελνί και Καλού, όλοι τους αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού και δύσκολα και δύσκολα θα ρισκάρει ο Πάουλο Σόουζα τη συμμετοχή τους.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ρεν. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πιο επικίνδυνη από την αντίπαλο, δεν αξιοποίησε όμως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με την αντίπαλο να παίρνει τη νίκη στο 82’ της συνάντησης.

Μπορντό Στατιστικά

*Έρχεται από 14/20 Under 2.5 (δες το στη Betshop).

*2-3 γκολ τα 11/20 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα τρία τελευταία παιχνίδια.

ΛΕ ΜΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Σε λάθος στιγμή ήρθε η διακοπή λόγω Χριστουγέννων για τη Λε Μαν, η οποία πανηγύρισε το δεύτερο της εκτός έδρας «τρίποντο», περνώντας θριαμβευτικά με 3-0 από την έδρα της Παρί. Εντυπωσιακή και άκρως επιβλητική η εμφάνισή της, πέτυχε τα δύο απ’ τα τρία γκολ στο φινάλε της συνάντησης, νωρίτερα είχε κινδυνέψει με την ισοφάριση, αλλά σε γενικές γραμμές πέρασε μ’ ένα τεράστιο διπλό και κόντρα σε μια αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Λε Μαν, έπειτα απ’ αυτή που προηγήθηκε κόντρα στην Ορλεάν (3-2), σκαρφάλωσε στην 15η θέση και στους 20 πόντους, στο +3 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +5 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Στους προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου ξεπέρασε το εμπόδιο των Ζενεβιλιέρ (0-2) και Ερμπιέ (1-1 κ.δ, 1-2 στην παράταση).

Τιμωρημένος ο Μποέ – Καν (Μέσος, 19, 2), συνεχίζουν τραυματίες οι Έιμς (Τερματοφύλακας, 4), Τουράμ (Τερματοφύλακας, 8), Κινγκ (Αμυντικός, 11, 0) και Φενεπέ (Επιθετικός, 6, 3), στην πόρτα της εξόδου ο Μπουασιέ (Μέσος, 11, 0). Επανέρχεται ο Αφιντί (Μέσος, 10, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στην Παρί. Προηγήθηκε με πέναλτι του Μαζίζ στο 57’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντιαρά στο 86’ (0-2), το 0-3 έκανε ο Μανζαλά δύο λεπτά αργότερα (0-3 στο 88’).