*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Τσάρλτον με σκορ 3-3, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κέρκ στο 26’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 36’. Το 1-2 πέτυχε ο Οσιλάγια στο 38’ και το 2-2 ο Χάμερ στο 45’. Το 3-2 ο Αντεμπογέτζο στο 58’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρακ-Σάκγι στο 75’.

Πολύ καλή εμφάνιση για τη Μπέρτον, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο. Παρά την πολύ κακή αρχή που είχε στο ματς, δείχνοντας τρομερή αστάθεια αμυντικά και μένοντας πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα, αλλά και να ολοκληρώσει την ανατροπή με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια όμως έβγαλε και πάλι αδράνεια αμυντικά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί προκειμένου να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο της Πλίμουθ. Δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όμως έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα στο επιθετικό της κομμάτι τελευταία, κάτι που την κάνει αρκετά επικίνδυνη για κάθε αντίπαλο. Έχει για δεύτερο σερί ματς το πλεονέκτημα έδρας και αυτή τη φορά θέλει να το εκμεταλλευτεί καλύτερα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική, φεύγοντας με ένα θετικότερο αποτέλεσμα. Γνωρίζει πως δεν θα έχει καθόλου εύκολο έργο, αφού η αντίπαλός της είναι σε εξαιρετική κατάσταση και βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος εδώ και πολύ καιρό.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΛΙΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Λίνκολν με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ράντελ στο 31’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σάντερς στο 45+1’.

Κόλλησε στην ισοπαλία η Πλίμουθ κόντρα στη μαχητική Λίνκολν. Μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ λίγο μετά τα μέσα του ημιχρόνου, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ ως την ανάπαυλα. Στην επανάληψη το ματς είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό, καθώς και αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, αλλά καμία δεν μπόρεσε να βρει για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Να επιστρέψει άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει ιδανικά και σήμερα ενδέχεται να έχει μια καλή ευκαιρία να το πετύχει, αφού βρίσκει μπροστά της την ουραγό Μπέρτον. Παρά το στραβοπάτημα της προηγούμενης αγωνιστικής, παραμένει σε καλή κατάσταση, όμως θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτική στο σημερινό ματς, καθώς η αντίπαλός της μπορεί να εκμεταλλευτεί εύκολα τυχόν αστάθειες και λάθη αμυντικά, με αποτέλεσμα να βρεθεί προ εκπλήξεως. Στόχος της είναι να διατηρήσει την «ασφαλή» διαφορά που έχει πάρει στην κορυφή του πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενη στη συνέχεια και τη διακοπή του Μουντιάλ για ξεκούραση.