26η αγωνιστική

*Αήττητη η Μονακό στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Λοριάν, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λοριάν – Μονακό 2-2

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μπεν Σεγκίρ στο 72ο λεπτό.

Με το 7ο διπλό στη Ligue 1, το 5ο στα 6 τελευταία ταξίδια της συνδυάστηκε η εξόρμηση της περασμένης Κυριακής στην Αλσατία, όπου κράτησε ανέπαφη την εστία της σε back to back παιχνίδια για να διατηρηθεί εντός πρώτης 3αδας.

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία (66% κατοχή) στο Στρασβούργο, αλλά η δημιουργία της στο πρώτο μέρος ήταν φτωχή, πήγε στην ανάπαυλα δίχως καθαρή ευκαιρία, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά σε δύο περιπτώσεις. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χούτερ, του οποίου οι αλλαγές συνδυάστηκαν για το καθοριστικό γκολ. Σοβαρή η διαχείριση του 0-1 στο τελευταίο 20λεπτο.

Στο τελευταίο εντός κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν την Παρί (0-0), παράλληλα όμως συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-2-3) στο Πριγκιπάτο.

Επιστρέφει σε αποστολή ο Ντιατά (εξτρέμ), δεν ισχύει το ίδιο για τους τραυματίες Ενρίκε (αρ. μπακ), Καμαρά (μέσος), Σαλισού (στόπερ), Εμπολό (φορ).

Μονακό Στατιστικά

*Σκοράρει στα 11/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 52ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 64′.

Το ανέβασμα του τελευταίου μήνα για τους “μπακαλιάρους” συνδυάστηκε με σημαντικά διπλά, αλλά το περασμένο Σάββατο απέτυχε να σκοράρει σε δεύτερο σερί εντός και με ισάριθμες ήττες στο “Μουστουά” διατηρήθηκε στο όριο της επικίνδυνης ζώνης.

Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα απέναντι στην ανεβασμένη Λυών (0.52 – 1.91 xGoals), η ομάδα του Λε Μπρι τελείωσε το ματς δίχως τελική εντός εστίας! Η δική της εστία απειλήθηκε από νωρίς, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ζωηροί στο τελευταίο τρίτο, ήταν τυχερή που πήγε με το 0-0 στην ανάπαυλα. Ούτε στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε η δημιουργία της Λοριάν και η άμυνα έχασε την κίνηση του αντίπαλου αριστερού μπακ για το 0-1. Η ακόλουθη αντίδραση δεν έφερε κινδύνους για την φιλοξενούμενη περιοχή και σε αντεπίθεση μίας πάσας έγινε το 0-2.

Γεμάτο το απουσιολόγιο για ταξίδι στην Κυανή Ακτή με στόχο ένα 4ο σερί διπλό. Τιμωρημένος ο Τουρέ (στόπερ), τραυματίες οι Καλουλού (δεξί μπακ), Ταλμπί (στόπερ), Μεντί (αρ. μπακ), Σίλβα (δεξί μπακ), Ίνοσεντ (αμ.χαφ). Επιστρέφει ο Μακενγκό (μέσος).