*Ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελβετίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Σερβέτ – Βίντερτουρ 2-2, Βίντερτουρ – Σερβέτ 3-3, Βίντερτουρ – Σερβέτ 1-0

*GG στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Σερβέτ παραμένει αήττητη στα 8/9 τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες).

ΒΙΝΤΕΡΤΟΥΡ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Γιουνγκ Μπόις. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Μοντέιρο (70′) και Λακόμι (84′). Ισοφάρισε προσωρινά ο Τουρκές στο 81′.

Με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Σούπερ Λιγκ ολοκληρώθηκε και το σπουδαίο αήττητο σερί που “έτρεξε” η Βίντερτουρ (6-5-0) απέναντι στην πρωτοπόρο Γιουνγκ Μπόις. Δέχτηκε πίεση στο πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο καταφέρνοντας να ισοφαρίσει απλά εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Εξαιρετική σε γενικές γραμμές η πορεία της Βίντερτουρ στη διοργάνωση: Τερμάτισε στην 5η θέση, έναν βαθμό πίσω από τη Ζανκτ Γκάλεν και την 4η που οδηγεί στο 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Θα πρέπει να γυρίσουμε στο 1975 για να βρούμε την τελευταία φορά που προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου Ελβετίας: Τότε είχε ηττηθεί στην παράταση από τη Βασιλεία. Έφτασε ξανά στα ημιτελικά πριν από τέσσερα χρόνια, προτού τεθεί νοκ άουτ από την ίδια αντίπαλο (6-1 εκτός).

ΒΙΝΤΕΡΤΟΥΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΕΡΒΕΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Γκρασχόπερς. Σκόραρε ο Στεφάνοβιτς μόλις στο 2′.

Στοπ στην αγωνιστική κατρακύλα της έβαλε η Σερβέτ στην τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας της Σούπερ Λιγκ. Πάτησε γκάζι από νωρίς απέναντι στην απογοητευτική Γκρασχόπερς δημιουργώντας συνολικά 13 ευκαιρίες, τέσσερις από τις οποίες βρήκαν στόχο.

Η εν λόγω νίκη έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών που την ανάγκασαν να υποχωρήσει στην 3η θέση με 57 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Λουγκάνο και οχτώ από την Γιουνγκ Μπόις. Το συγκρότημα του Βάιλερ έχει την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό Κυπέλλου Ελβετίας μετά το 2001, όταν κατέκτησε το τρόπαιο επί της Ιβερντόν (3-0).

Συμμετέχει στα ημιτελικά της διοργάνωσης για τρίτη φορά σε τέσσερις σεζόν, στις προηγούμενες γνώρισε τον αποκλεισμό από Λουγκάνο στα πέναλτι (2023) και Ζανκτ Γκάλεν (2021).