*Προτελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2024. Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στην τελική φάση της Γερμανίας.

*Στον πρώτο γύρο: Λιθουανία-Μαυροβούνιο 2-2

*Δύο σερί over 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

*Το Μαυροβούνιο προκρίνεται μόνο αν κερδίσει και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του, αλλά ταυτόχρονα να χάσει η Ουγγαρία από την Βουλγαρία και να μην πάρει βαθμό ή να πάρει από δύο βαθμούς και πάνω η Σερβία. Ίσως το πετύχει, πάλι με 2/2 νίκες, αν χάσει και τα δύο εναπομείναντα της παιχνίδια η Σερβία.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Προηγούμενο ματς: Το Μαυροβούνιο έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Σερβία, αν και ισοφάρισε με τον Γιόβετιτς στο 36’ το γκολ που δέχθηκε από τον Μίτροβιτς στο ένατο λεπτό. Αλλά δεν είχε απάντηση στα δύο γκολ που πέτυχαν οι Μίτροβιτς (74’), Τάντιτς (77’).

Το Μαυροβούνιο γνώρισε την ήττα με 3-1 εκτός έδρας από την Σερβία, ένα παιχνίδι που έχει πάντα τις δικές του ιδιαιτερότητες. Αλλά αυτή τη φορά του στερεί και σημαντικές πιθανότητες να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση, αν και μαθηματικά ακόμη έχει ελπίδες.

Και όπως είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός της, Μίοντραγκ Ραντούλοβιτς, είναι απολύτως ανθρώπινο να ελπίζουν! Απλά θα πρέπει να κοιτάζουν κάθε αγώνα τους χωριστά και να μην ασχολούνται με τα άλλα αποτελέσματα.

Ειδικά ο σημερινός αγώνας με τη Λιθουανία είναι έξτρα επικίνδυνος, αφού ουσιαστικά οι περισσότερες ελπίδες πρόκρισης του, “ψαλιδίστηκαν” στο 2-2 του πρώτου γύρου στη Λιθουανία, όταν ανέτρεψε εις βάρος του σκορ και τελικά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις.

Μαυροβούνιο Στατιστικά

*Πέντε σερί over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Πέντε συνεχόμενα G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Λιθουανία έφερε 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Ουγγαρία, αν και φάνηκε να πλησιάζει σε μία μεγάλη νίκη, καθώς προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Τσέρνιτς (20’), Σίβρις (36’). Αλλά δέχθηκε ένα τέρμα από πέναλτι στο 67ο λεπτό με τον Σομπολάι, ενώ ισοφαρίστηκε από τον Βάργκα στο 82ο λεπτό.

Η Λιθουανία ταξίδεψε στο Μαυροβούνιο με ανεβασμένη ψυχολογία, αφού από το παιχνίδι του πρώτου γύρου απέναντι στον ίδιο αντίπαλο και έπειτα, πήρε άλλους τέσσερις βαθμούς, κερδίζοντας εκτός έδρας την Βουλγαρία και φέρνοντας ισοπαλία στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Ουγγαρία, την πρωτοπόρο του ομίλου!

Αυτό παραδέχθηκε και ο τεχνικός της, Εντγκάρας Γιανκάουσκας, που είπε πώς η ομάδα του μπορεί να μην έχει βαθμολογικό στόχο, αλλά σίγουρα θέλει να τελειώσει τον όμιλο με μία ευχάριστη νότα και να διατηρήσει “ζεστό” το ενδιαφέρον του κόσμου για τα επόμενα προκριματικά.

Σαφώς και υπάρχει βελτίωση στην ομάδα, αφού στα προκριματικά του προηγούμενου ευρωπαϊκού πήρε μόλις ένα βαθμό, ενώ τώρα έχει έξι, παίζοντας απόψε το τελευταίο της παιχνίδι.