*Δεύτερο ματς για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3.

*Αήττητη η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Κοπεγχάγη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (3-2-0), το τελευταίο μεταξύ τους ματς στο Μάντσεστερ έληξε 5-0 υπέρ της Σίτι.

*Η Κοπεγχάγη δεν έχει νίκη επί αγγλικού εδάφους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (0-2-5), δε σκόραρε στα τελεταία τέσσερα ματς!

*Ο Πεπ Γουαρδιόλα δεν έχει αποκλειστεί ποτέ σε διπλές νοκ-άουτ αναμετρήσεις του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από εκτός έδρας νίκη στο πρώτο ματς. Μετρά 9/9 προκρίσεις (έξι με τη Σίτι, δύο με την Μπαρτσελόνα, μία με την Μπάγερν).

*Η Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε τουλάχιστον τρία γκολ στα τελευταία οκτώ εντός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ, θα γίνει η πρώτη με εννέα διαδοχικά ματς στην ιστορία της διοργάνωσης, αν το επαναλάβει και απόψε.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το 0-1 ο Ράσφορντ στο 8’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Φόντεν στο 56’. Ο ίδιος παίκτης το 2-1 στο 80’, το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χάαλαντ στις καθυστερήσεις.

Θριάμβευσε στο εντός έδρας ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πήρε τέταρτη διαδοχική νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις. Απείλησε πρώτη, αλλά το γκολ ήρθε για τον αντίπαλο πολύ νωρίς, στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες για την ισοφάριση, έδειχνε αγχωμένη. Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ακόμη πιο πιεστική, ισοφάρισε γρήγορα και προσπάθησε να παίξει με περισσότερη ταχύτητα, βρήκε το 2-1 στο 80’ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση! Στις καθυστερήσεις το τελικό 3-1, έπειτα από λάθος της Γιουνάιτεντ στην πίεση της Σίτι.

Τέταρτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Γουαρδιόλα σ’ όλες τις διοργανώσεις, ερχόταν απ’ το εκτός έδρας 6-2 επί της Λούτον για το Κύπελλο και τις νίκες με Μπόρνμουθ (0-1) και Μπρέντφορντ για την Πρέμιερ Λιγκ. Μετρά 62 πόντους και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -1 απ’ την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και στο +1 απ’ την Άρσεναλ, ακολουθεί την Κυριακή σούπερ ντέρμπι με τη Λίβερπουλ εκτός έδρας.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Κοπεγχάγη πριν από τρεις εβδομάδες, πέρασε με 3-1 απ’ τη Δανία και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Έπιασε τον αντίπαλο απ’ τον… λαιμό, δεν του επέτρεψε να πάρει ανάσα, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, στο μεσοδιάστημα ισοφαρίστηκε από λάθος του γκολκίπερ Έντερσον. Στο φινάλε ήρθε το 1-3 απ’ τον Φόντεν.

«Η Κοπεγχάγη είναι καλά οργανωμένη ομάδα, πολύ συμπαγής. Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ματς εναντίον τους. Έχουμε σεβασμό απέναντι τους, ξέρουμε ότι όλα μπορούν να συμβούν στο Τσάμπιονς Λιγκ», είπε ο Γουαρδιόλα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε μόλις τρία γκολ στα τελευταία οκτώ εντός έδρας ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Είναι αήττητη στα τελευταία 19 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (17-2-0).

*Μετρά 6/7 G/G + Over 3.5 στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Μίντιλαντ για το πρωτάθλημα. Το 1-0 ο Μπεκ στο 34’, το 2-0 έκανε ο Οσόριο στις καθυστερήσεις.

Έρχεται με «τσαλακωμένο» ηθικό στο σημερινό ματς, την Παρασκευή έχασε το εκτός έδρας ντέρμπι τίτλου με τη Μίντιλαντ. Κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο, επιθετικά δεν έβγαλε σχεδόν τίποτα, έχανε απ’ το 34’ και είχε ανασφάλεια αμυντικά. Η Μίντιλαντ έχασε πέναλτι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, εκεί η Κοπεγχάγη αφυπνίστηκε, χωρίς όμως να πιάσει ιδιαίτερα υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχε μια-δυο μεγάλες φάσεις, αλλά ήταν άστοχη. Στο φινάλε ήρθε το 2-0 για τη Μίντιλαντ, που επικράτησε δίκαια, καθώς έβγαλε χαρακτήρα και αποφασιστικότητα.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από δύο διαδοχικές νίκες κόντρα σε Νόρτζελαντ (2-0) και Σίλκεμποργκ (0-3), όλα τα ματς έγιναν μετά την επιστροφή απ’ τη χειμερινή διακοπή. Έμεινε στους 39 πόντους και έπεσε στην τρίτη θέση, στο -2 απ’ την Μπρόντμπι και στο -3 απ’ τη Μίντιλαντ. Απομένουν δύο ματς για το φινάλε της κανονικής περιόδου, με Λίνγκμπι εντός έδρας και Οντένσε εκτός έδρας.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, άπαντες γνώριζαν ότι δεν είχαν ρεαλιστικές ελπίδες να απειλήσουν τη Μάντσεστερ Σίτι, αυτό φάνηκε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στις αρχές Φλεβάρη. Δεν κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο, είχε μόλις 25% κατοχή μπάλας, σκόραρε μόνο χάρη σε λάθος του Έντερσον, το γεγονός ότι έχασε 1-3 θα πρέπει να θεωρείται τιμητικό. Σήμερα θέλει απλώς να είναι ανταγωνιστική και να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά. Νέες απουσίες οι χαφ Ντιόγκο Γκονσάλβες και Φαλκ.