*34η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Γουότφορντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3.

*Δεν έχει κερδίσει ποτέ τη Μάντσεστερ Σίτι σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ η Γουότφορντ. Η Σίτι κέρδισε τα 11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα με επιμέρους σκορ 40-5!

*Αήττητη η Μάντσεστερ Σίτι στα τελευταία 19 ματς κόντρα στη Γουότφορντ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (17-2-0), σκόραρε 62 γκολ σ’ αυτή τη σειρά αγώνων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Μπράιτον. Ο Μαχρέζ το 1-0 στο 53’, το 2-0 έκανε ο Φόντεν στο 65’, το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 82’.

Όφειλε να βγάλει αντίδραση μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στον ημιτελικό Κυπέλλου κόντρα στη Λίβερπουλ (2-3), το έκανε στο εντός έδρας ματς της Τετάρτης εναντίον της Μπράιτον. Μπήκε με τρομερή όρεξη στο ματς, μπορεί να μη σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, όμως είχε ρυθμό, τον πλήρη έλεγχο και έβγαλε ευκαιρίες. Τα γκολ τελικά ήρθαν στο δεύτερο μέρος, το σκορ ήταν στο 2-0 μέχρι το 65’, στο φινάλε ήρθε το 3-0 απ’ τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Ήταν ένα αποτέλεσμα που είχε ανάγκη η ομάδα του Γουαρδιόλα, που παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον ημιτελικό Κυπέλλου με τη Λίβερπουλ την περασμένη εβδομάδα, εκεί έχανε 0-3 στο ημίχρονο! Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες, είχαν προηγηθεί οι δύο σερί ισοπαλίες με Λίβερπουλ (2-2 για την Πρέμιερ) και Ατλέτικο Μαδρίτης (0-0 εκτός για το Τσάμπιονς Λιγκ). Έχει μόλις μια ήττα στις τελευταίες 22 αγωνιστικές, με 77 πόντους παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 απ’ τη δεύτερη Λίβερπουλ, το πρόγραμμα της μέχρι το φινάλε είναι θεωρητικά πιο βατό συγκριτικά με εκείνο των κόκκινων. Αμφίβολοι οι Γουόκερ, Στόουνς και Άκε.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/12 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 17/26 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην Μπρέντφορντ. Ο Νόργκαρντ το 0-1 στο 15’, ισοφάρισε ο Ντένις στο 55’, το 1-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Γιάνσον.

Οδυνηρή ήττα υπέστη η Γουότφορντ την περασμένη εβδομάδα, εντός έδρας απ’ την Μπρέντφορντ. Ήταν ένα ματς που θα έπρεπε να «χτυπήσει», με αντίπαλο στα μέτρα της, ωστόσο δεν της «πήγε». Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, ήταν κακή στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, δεν απείλησε τον αντίπαλο και άφησε το χρόνο να περάσει. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο πιεστική, ισοφάρισε σχετικά γρήγορα, δεν επαναπαύτηκε, είχε δοκάρι και κάποιες άλλες καλές στιγμές. Στις καθυστερήσεις είχε δεύτερο δοκάρι και εξ επαφής απίστευτη χαμένη ευκαιρία, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο πριν το τέλος δέχτηκε δεύτερο γκολ από στατική φάση και δεν πήρε ούτε τον πόντο!

Δεν άξιζε την ήττα η Γουότφορντ, ήταν η τρίτη διαδοχική μετά το εκτός έδρας 2-0 απ’ τη Λίβερπουλ και το εντός έδρας 0-3 απ’ τη Λιντς, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 επί της Σαουθάμπτον, αυτή είναι η μοναδική νίκη της στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (1-1-6). Οι «σφήκες» έχουν μόλις δύο νίκες στις 20 τελευταίες αγωνιστικές (2-3-15), με 22 πόντους καταλαμβάνουν την 19η θέση, είναι εντός της τελευταίας τριάδας της βαθμολογίας, στο -7 απ’ την παραμονή, η κατάσταση αρχίζει να γίνεται πολύ πιεστική. Στο 2-1-2 το ρεκόρ της Γουότφορντ στα τελευταία πέντε εκτός έδρας ματς. Εκτός ο επιθετικός Ερνάντες.