*12η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Απόλλων Λεμεσού – Καρμιώτισσα 1-0, Καρμιώτισσα – Απόλλων Λεμεσού 3-4

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Καρμιώτισσα – Απόλλων Λεμεσού 0-0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με τον Εθνικό Άχνας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (7′, 20′) και παρότι ισοφάρισε με τα τέρματα του Μπακένγκα (63′, 70′), δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 76′. Ισοφάρισε εκ νέου στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Μπακένγκα.

Αήττητος παραμένει εδώ και οκτώ παιχνίδια για τα πλέι άουτ ο Απόλλων Λεμεσού. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν φιλοξενήθηκε από τον Εθνικό Άχνας, με τον οποίο μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 3-3.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τα μέσα κιόλας του ημιχρόνου (2-0), παρότι είχε και δοκάρι λίγο μετά το μισάωρο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, ο Απόλλων έγινε πιο απαιτητικός και έστω και προσωρινα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, παρότι αυτό δεν κράτησε για πολύ, δεχόμενος και τρίτο τερμα πολύ γρήγορα. Παρόλα αυτά, έσωσε το βαθμό στο φινάλε, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον φορ Μπακένγκα, που πέτυχε χατ τρικ.

Πρώτη απώλεια μετά από πέντε διαδοχικές νίκες που είχαν προηγηθεί, οπότε και διατηρείται μόνος πρώτος και χωρίς άγχος από τη στιγμή που έχει εξασφαλίσει τη θέση του. Επικράτησε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός του, στα οποία είχε και μια ισοπαλία 2-2 με τον Εθνικό Άχνας.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 6-6 με τον Οθέλλο Αθηαίνου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Κοβάσεβιτς στο τρίτο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία πέντε τέρματα (8′, 25′, 48′, 43′, 48′). Μείωσε δις με τους Κατσαντώνη (πεν. 53′) και Ντουμπιά (61′), αλλά στο 67ο λεπτό δέχθηκε και έκτο τέρμα. Ισοφάρισε όμως στην πορεία με τους Ματθαίου (81′) και Κατσαντώνη (πεν. 90’+3, 90’+7).

Αντίστοιχα και η Καρμιώτισσα προέρχεται από αήττητο τριών αγώνων σε αυτά τα πλέι οφ. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάριου Χαραλάμπους υποδέχθηκε τον Οθέλλο Αθηαίνου, με τον οποίο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 6-6.

Αν και ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς, το φινάλε του ημιχρόνου τη βρήκε πίσω με 1-4, ενώ δέχθηκε και πέμπτο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Έδειξε όμως χαρακτήρα και πήρε μπρος στο επιθετικό κομμάτι κα αφού ξαναμπήκε για τα καλά στο ματς, κατάφερε εν τέλει να σώσει την παρτίδα με δυο τέρματα στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε έτσι να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά και τις δυο νίκες κόντρα σε Δόξα Κατωκοπιάς (2-1 εντός) και ΑΕ Ζακακίου (2-5 εκτός). Τρεις στροφές πριν το φινάλε είναι στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού και είναι αποκλειστικά στο χέρι της η παραμονή. Πήρε το διπλό και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της.