*Στην κανονική διάρκεια: Ιωνικός – Καλλιθέα 0-1 και Καλλιθέα – Ιωνικός 2-1

*Στο κύπελλο (13/9): Ιωνικός – Καλλιθέα 0-3

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι πάμε στοίχημα

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στα Χανιά την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Οικονομίδης στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (47′).

Παρά το γεγονός πως οι τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, είχαν δυσκολέψει πολύ το έργο της πρωτιάς στα πλέι οφ, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να πάρει μεγάλη νίκη στα Χανιά, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Καλή εμφάνιση από την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, που κατάφερε να εκμεταλλευτεί προς όφελός της την νευρικότητα και το άγχος που έβγαλαν οι αντίπαλοι, ειδικά μετά το γκολ στις αρχές της επανάληψης.

Παραμένει αήττητος στα επτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (3-4-0), αλλά το γεγονός πως η διαφορά από την Καλλιθέα είναι κάπως μεγάλη (-7), οι πιθανότητες για άνοδο είναι κατά βάση μαθηματικές. Τιμωρημένος παραμένει ο Γκοράνοφ, ενώ ο Οικονομίδης συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει. Παραμένουν εκτός αποστολής οι Ιμεραλιλάι, Τσιριγώτης, Κάνκολα και Σαλαζάρ.

Ιωνικός Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εύκολα με 4-0 την Ηλιούπολη εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Δύο γκολ του Λουκίνα στο πρώτο μέρος της έδωσαν μεγάλο προβάδισμα (20′, 45′), το τρίτο γκολ ήρθε από τον Ντεμέτριους στο 57′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε λίγο πριν το τέλος (90+1′).

Καθοριστικό βήμα ανόδου πέτυχε η Καλλιθέα την προηγούμενη εβδομάδα, αφού κατάφερε να κερδίσει χωρίς καμία δυσκολία την Ηλιούπολη. Άνευ σχολιασμού το παιχνίδι, η πρωτοπόρος του νότιου ομίλου έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ πήρε φυσιολογικά αυτές τις διαστάσεις. Πλέον, θα ψάξει τέσσερις βαθμούς στα τρία παιχνίδια που απομένουν, προκειμένου να εξασφαλίσει την άνοδο και μαθηματικά.

Για τον λόγο αυτό, βασικός της στόχος είναι να μην χάσει στην Νίκαια. Τραυματίας παραμένει ο Περέιρα, ενώ εκτός για αγωνιστικούς λόγους έμεινε ο Ρομαό. Αντίθετα, αποθεραπεύτηκε και μπήκε στην αποστολή ο Μουτίνιο.