* 31η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (15/12): Φαρένσε – Εστρέλα 0-0

ΕΣΤΡΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποαβίστα. Ο Πίνιο (75’) άνοιξε το σκορ για την Εστρέλα και ο Αμπασκάλ (90+2’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα.

Έβαλε έναν πόντο ακόμα στο σακούλι, 3η διαδοχική η ισοπαλία του προηγούμενου Σαββάτου στο “Ντο Μπέσα”, με την οποία διατηρήθηκε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη κι απόψε έχει την ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Απείλησε πρώτη η Μποαβίστα στο “εξάποντο”, ακολούθως έχασε τετ α τετ με τον φορ της, ενδιάμεσα η Εστρέλα είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Ζαμπά κι έκλεισε το ημίχρονο με μεγάλη ευκαιρία μετάβασης. Συνεχίστηκε το ρευστό παιχνίδι μετά την ανάπαυλα, η Εστρέλα απείλησε σε αντεπίθεση πριν προηγηθεί με απίθανη εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα! Πίεσε εντόνως στα τελευταία λεπτά η Μποαβίστα, ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία σε ροή αγώνα, πριν ισοφαρίσει με τον στόπερ της σε κόρνερ.

“Δουλεύουμε καθημερινά και αναλύσαμε κάθε λεπτομέρεια. Πρέπει να παλέψουμε ακόμα πιο σκληρά για να μην ξανασυμβεί αυτό. Δεν θέλουμε να το ξαναζήσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Βιέιρα σχετικά με τα δύο τελευταία παιχνίδια, στα οποία η ομάδα του ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει Φαρένσε, παραμένουν τραυματίες οι Φονσέκα (στόπερ), Ενρίκε (εξτρέμ).

ΕΣΤΡΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εκτός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΑΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Μπενφίκα. Ο Κοκτσιού (16’) άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, ο Μπελούμι (23’) ισοφάρισε για τη Φαρένσε. Ο Καμπράλ (34’) έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπενφίκα και ο Καρέρας (67’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις ήττες μετά από τρεις εβδομάδες για την ομάδα του νότιου ακρωτηρίου, την περασμένη Δευτέρα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση-απογοήτευση της Μπενφίκα από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό με αποτέλεσμα να μείνει στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Λουζιτανοί έκαναν δυνατό μπάσιμο στο ματς, απείλησαν δις πριν προηγηθούν με ποιοτική συνεργασία. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ ισοφάρισε γρήγορα η Φαρένσε, αλλά η Μπενφίκα ανέκτησε το προβάδισμα από δεξιά πλαγιοκόπηση, άγγιξε και τρίτο γκολ (δοκάρι) πριν την ανάπαυλα. Έπεσε το τέμπο στο δεύτερο μέρος και μία ακόμη δημιουργία του Ντι Μαρία για το 1-3 “έσβησε” την φιλοδοξία των γηπεδούχων.

“Θα είναι ένα πολύ έντονο παιχνίδι και η ομάδα που είναι ψυχικά πιο δυνατή, πιο προετοιμασμένη για τις μικρές στιγμές του αγώνα, μπορεί να έχει ένα πλεονέκτημα. Εργαζόμαστε για να αντιμετωπίσουμε αυτές τις στιγμές.” δήλωσε ο κόουτς Μότα.

Με δύο πολύ σημαντικές επιστροφές στην αποστολή της πηγαίνει στο σημερινό παιχνίδι, εξέτισαν τιμωρίες ο αρχισκόρερ Ντουάρτε (φορ) κι ο δημιουργικός Ματέους (μέσος). Μοναδική καταγεγραμμένη απουσία πλέον ο κίπερ Φιλίπε.