*5η αγωνιστική των ομίλων.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τη σεζόν 2018-2019 για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ανατρέπει το σκορ του πρώτου αγώνα (ήττα 0-2) και με το διπλό (1-3) στο Παρίσι να παίρνει την πρόκριση.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει μόλις 3 ήττες σε 29 αναμετρήσεις με γαλλικούς συλλόγους (16-10-3). Έχει μόλις μια ήττα στα τελευταία 11 ματς κόντρα σε Γάλλους, την υπέστη κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν το 2019.

*Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει ρεκόρ 2-3-5 κόντρα σε ομάδες της Αγγλίας ανεξαρτήτως έδρας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Παρί Σεν Ζερμέν στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δε διαθέτει μόνο ποιότητα, αλλά και χαρακτήρα, κάτι που φάνηκε περίτρανα στο εκτός έδρας ματς της Κυριακής κόντρα στη Σαουθάμπτον. Υποτίμησε τον αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει 2-0 και έμοιαζε παντελώς εκτός κλίματος, ωστόσο μια και μόνο κίνηση άλλαξε τα δεδομένα. Ο Σόλσκιερ πέρασε τον Καβάνι στο ματς στο ημίχρονο, ο Ουρουγουανός έβγαλε στο χορτάρι όλη την εμπειρία του, με δύο γκολ και μια ασίστ ουσιαστικά πήρε απ’ το χέρι την ομάδα του για τη μεγάλη ανατροπή. Σπουδαίο αποτέλεσμα, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε.

Βαθμολογική ανάσα για την ομάδα του Σόλσκιερ που πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, βρίσκεται στην 9η θέση και στο -5 από την κορυφή μετά το πέρασμα εννέα αγωνιστικών, έχει ρεκόρ 5-1-3. Είχε προηγηθεί το «ξέσπασμα» κόντρα στην Μπασακσεχίρ για το Τσάμπιονς Λιγκ με 4-1, μια εκδίκηση για την ήττα στην Τουρκία, ανέβηκε στους εννέα πόντους, είναι στο +3 από Παρί και Λειψία, κρατά την πρόκριση στα χέρια της. Σήμερα παίζει για δύο αποτελέσματα, καθώς με την ισοπαλία εξασφαλίζει την πρόκριση, ενώ η πρωτιά θα είναι σίγουρη αν κερδίσει και η Λειψία δεν κερδίσει ή με ισοπαλία και ήττα της Λειψίας. Αμφίβολοι, αλλά με τις πιθανότητες υπέρ τους οι Πογκμπά και ΜακΤόμινεϊ, ίσως προλάβει ακόμη και ο Σο.

«Όσο πιο σύντομα εξασφαλίσεις την πρόκριση, τόσο καλύτερα. Θέλουμε να κερδίσουμε την πρώτη θέση του ομίλου. Θα παίξουμε όπως ξέρουμε, δηλαδή επιθετικά, όμως πρέπει να αμυνθούμε πολύ καλά κόντρα σε μια ομάδα κορυφαίου επιπέδου. Στόχος μας είναι μόνο η νίκη και η κορυφή του ομίλου», είπε ο κόουτς Σόλσκιερ. Με δεδομένο ότι ο Μαρσιάλ είχε μικροτραυματισμό μετά το ματς με τη Σαουθάμπτον, ίσως δούμε τον Καβάνι βασικό απόψε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-3 επί της Σαουθάμπτον. Τρομερό πρώτο ημίχρονο απ’ τη Σαουθάμπτον, προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μπεντνάρεκ και Γουόρντ-Πράους μέχρι το 33’. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μείωσε στο 60’ με τον Φερνάντες, ισοφάρισε στο 74’ με τον Καβάνι και πήρε το ματς με το δεύτερο γκολ του Καβάνι στις καθυστερήσεις.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ Στατιστικά

*Έρχεται από 13/16 Over 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan).

*Έρχεται από 11/16 G/G σε όλες τις διοργανώσεις.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έχει σταθερότητα, έκανε ακόμη μια γκέλα το Σάββατο στο εντός έδρας ματς με την Μπορντό. Βρέθηκε να χάνει απ’ το πουθενά, όμως ανέτρεψε την κατάσταση μέχρι το ημίχρονο, είχε αρκετές φάσεις για τρίτο γκολ, μεταξύ αυτών και δοκάρι με τον Εμπαπέ. Στο δεύτερο μέρος ήταν απρόσεκτη, ισοφαρίστηκε στο 60’ και στη συνέχεια έκανε μάλλον σπασμωδικές ενέργειες, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει σοβαρά. Σε γενικές γραμμές, έβγαλε μια αφέλεια στο παιχνίδι της, μια έλλειψη σοβαρότητας.

Εκνευρισμένος με το γεγονός ότι η ομάδα του δεν τελείωσε το ματς με τρίτο γκολ ο κόουτς Τούχελ, τις επόμενες ημέρες είχε συζητήσεις με τους παίκτες για το ότι πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικοί και σοβαροί. Ήταν η δεύτερη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει η Παρί μετά την εκτός έδρας ήττα 3-2 απ’ τη Μονακό, ανέβηκε στους 25 πόντους και πλέον είναι μόλις στο +2 από τέσσερις ομάδες! Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-0 επί της Λειψίας στον «τελικό» του ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε τη νίκη χάρη στο πέναλτι του Νεϊμάρ στην αρχή, από εκεί και έπειτα… τίποτα. Το τελικό 1-0 διαμορφώθηκε χάρη στην αστοχία της Λειψίας και τις επεμβάσεις του Νάβας, η Παρί πήρε το αποτέλεσμα ασθμαίνοντας και χωρίς να πείσει.

Μετράει έξι πόντους στο γκρουπ, σήμερα χρειάζεται οπωσδήποτε αποτέλεσμα, καθώς κινδυνεύει να μείνει πίσω απ’ τη Λειψία και να μην κρατά την τύχη στα χέρια της την τελευταία αγωνιστική. Ο Τούχελ μπορεί να υπολογίζει τους Ντιαλό, Μαρκίνιος, Νάβας, Κέρερ και Γκεγιέ, νέο πρόβλημα ο μέσος Σαράμπια, ξανά εκτός ο Ικάρντι. «Αυτό το ματς είναι τελικός για εμάς. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Εξαρτάται από εμάς να δείξουμε την αξία μας και να κερδίσουμε. Είναι πιθανό, αλλά σαφώς υπάρχουν δυσκολίες. Σίγουρα όμως είναι μια μεγάλη πρόκληση για όλους μας», είπε ο Γερμανός κόουτς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Μπορντό. Με αυτογκόλ του Πεμπελέ το 0-1 στο 10’, η Παρί ισοφάρισε με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 27’ και έκανε το 2-1 στο 28’ με τον Κεν. Ο Αντλί το τελικό 2-2 στο 60’ για την Μπορντό.