*Νοκ-άουτ παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κόπα Άφρικα, το οποίο διεξάγεται στην Αίγυπτο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Μόλις δύο φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες στο παρελθόν, πριν από 19 χρόνια, η Τυνησία πήρε ισάριθμες νίκες χωρίς να δεχτεί γκολ.

Μαδαγασκάρη – Τυνησία στην Betshop |+21

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Μαδαγασκάρη, η οποία στην παρθενική συμμετοχή της σε τελική φάση Κόπα Άφρικα κάνει φοβερά πράγματα. Και μόνο η πρόκριση απ’ τον όμιλο ήταν αρκετή για να μείνει στην ιστορία, ωστόσο οι νησιώτες δεν έμειναν εκεί. Έκαναν ακόμη μια έκπληξη στους “16”, όπου ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ κόντρα στο έμπειρο και ποιοτικό Κονγκό, ωστόσο έκαναν ακόμη μια υπέρβαση. Προηγήθηκαν δύο φορές με τους Αμάντα και Αντριατσίμα μέχρι το 77’, κρατούσαν την πρόκριση απ’ το 90λεπτο, ωστόσο στο 90’ ο Μπεμπά ισοφάρισε σε 2-2. Δεν άλλαξε τίποτα στην παράταση, στα πέναλτι οι Κονγκολέζοι ήταν νευρικοί, αστόχησαν απελπιστικά σε δύο εκτελέσεις (άουτ) και έτσι η πρόκριση πήγε στη Μαδαγασκάρη!

“Παρότι δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε σε κρίσιμα σημεία, πήραμε την πρόκριση και κάναμε χαρούμενο τον κόσμο της Μαδαγασκάρης. Η Τυνησία είναι πιο κοντά σε εμάς ως ομάδα. Μας ταιριάζει περισσότερο απ’ την Γκάνα. Είναι μεγάλη ευτυχία και τιμή για εμένα να αντιμετωπίζω έναν προπονητή όπως ο Ζιρές”, είπε ο κόουτς Ντουπό, ο οποίος για πρώτη φορά αναλαμβάνει εθνική ομάδα (υπήρξε προπονητής σε δύο ομάδες που αγωνίζονται στις χαμηλές κατηγορίες της Γαλλίας).

Δείτε εδώ το ρόστερ της Μαδαγασκάρης

Προηγούμενο ματς: Επικράτηση στα πέναλτι (2-2 το 90λεπτο) επί του Κονγκό στο παιχνίδι των “16”.

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ Στατιστικά

*Παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Πανηγύρισε μόλις δύο νίκες στα εννέα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΤΥΝΗΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έβγαλε χαρακτήρα η Τυνησία στο πρώτο παιχνίδι των νοκ-άουτ αναμετρήσεων. Ήταν το αουτσάιντερ κόντρα στην Γκάνα, μιας και ο αντίπαλος είχε καλύτερη εικόνα και άφηνε υποσχέσεις. Στον αντίποδα, οι “αετοί της Καρχηδόνας” δεν είχαν αφήσει καλές εντυπώσεις στα παιχνίδια του ομίλου, πήραν την πρόκριση με τρεις ισοπαλίες! Θα μπορούσαν να μείνουν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όπου ακυρώθηκε γκολ της Γκάνας για χέρι που δεν υπήρχε (υπήρχε οφ-σάιντ, αλλά δεν υποδείχτηκε), πήραν το προβάδισμα με τον Κενισί στο 73’. Κρατούσαν την πρόκριση μέχρι το φινάλε, όμως μια άτυχη στιγμή του Μπεντουΐ (έστειλε την μπάλα προς το τέρμα της ομάδας του) στις καθυστερήσεις έφερε την ισοφάριση.

Η πρόκριση τελικά κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί ο κόουτς Ζιρές άλλαξε τερματοφύλακα, αποσύροντας τον Ασέν και περνώντας τον Μπεν Μουσταφά, η κίνηση του “βγήκε”, αφού οι παίκτες του ευστόχησαν σ’ όλα τα πέναλτι, ενώ η Γκάνα αστόχησε σ’ ένα. “Δεν ήξερα τι θα γίνει. Ήταν ένα ρίσκο που μου βγήκε”, είπε ο έμπειρος προπονητής. Πλέον ανοίγει ο δρόμος για πρόκριση στα ημιτελικά, οποιοδήποτε αντίθετο σενάριο θα αποτελέσει λόγο για δριμεία κριτική από τα ΜΜΕ της χώρας, με δεδομένο ότι απέναντι έρχεται η άσημη Μαδαγασκάρη.  Η Τυνησία έχει κατακτήσει μία φορά τον τίτλο (2004), ενώ άλλες δύο (1965, 1996) έφτασε μέχρι τον τελικό.

Δείτε εδώ το ρόστερ της Τυνησίας

Προηγούμενο ματς: Επικράτηση στα πέναλτι (1-1 το 90λεπτο) επί της Γκάνας στο πλαίσιο των “16”.