*Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Άστον Βίλα – Λέστερ 2-4.

*Η Άστον Βίλα κέρδισε μόλις δύο απ’ τα 13 τελευταία εκτός έδρας ματς για την Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στη Λέστερ.

*Οι δύο ομάδες έρχονται από 9/12 μεταξύ τους G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Ο Περέιρα το 0-1 στο 56’, το 1-1 ήρθε με αυτογκόλ του Ίβερσεν στο 59’, το 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Ματετά.

Υπέστη άλλη μία ήττα, που έφερε εξελίξεις στο θέμα του προπονητή. Για ακόμη μια φορά δεν ήταν αυτή που έπρεπε, δέχτηκε πίεση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από καθαρή τύχη κράτησε το “μηδέν” και έμεινε μέσα στο ματς. Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, προηγήθηκε με πολύ ωραίο γκολ του Περέιρα, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα σε φάση που ο γκολκίπερ Ίβερσεν στάθηκε άτυχος. Πίεσε αρκετά η Πάλας, πάλευε για το γκολ της ανατροπής, τελικά το βρήκε στις καθυστερήσεις με τον Ματετά, άξιζε το “τρίποντο” κόντρα στην άτολμη και κακή Λέστερ.

Αυτό έμελλε να αποτελέσει το τελευταίο ματς του κόουτς Ρότζερς στην άκρη του πάγκου των “αλεπούδων”, η διοίκηση αποφάσισε να τον απομακρύνει, καθώς πλέον η ομάδα είναι αντιμέτωπη με το φάσμα του υποβιβασμού. Ο Ρότζερς αποχαιρετά έπειτα από τέσσερα χρόνια, την ομάδα θα καθοδηγήσουν προσωρινά οι Άνταμ Σάντλερ και Μάικ Στόουελ.

Η Λέστερ έρχεται από πέντε ήττες στις τελευταίες έξι αγωνιστικές (0-1-5), κέρδισε μόλις δύο φορές στις τελευταίες 13 αγωνιστικές, με 25 πόντους πλέον είναι στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας, στο -2 απ’ την παραμονή, “καίγεται” για βαθμούς!

ΛΕΣΤΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/11 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 4/5 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Τσέλσι. Το 0-1 ο Γουότκινς στο 18’, το 0-2 ήρθε απ’ τον ΜακΓκίν στο 56’.

Απέδειξε ότι βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση, το Σάββατο πέρασε με 2-0 απ’ την έδρα της Τσέλσι. Μπήκε αρκετά καλά στο γήπεδο, προειδοποίησε με το δοκάρι του ΜακΓκίν και εντέλει βρήκε το γκολ με τον Γουότκινς, έπειτα από λάθος του Κουκουρέγια. Η Τσέλσι πίεσε πάρα πολύ, κράτησε εξαιρετικά την μπάλα, έφτανε με ευκολία στην τελική προσπάθεια, αλλά ήταν πολύ αγχωμένη στο κομμάτι της εκτέλεσης. Στο δεύτερο 45λεπτο η Τσέλσι ήταν ξανά πιεστική, αλλά το γκολ ήρθε για την Άστον Βίλα, το 0-2 στο 56’ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, παρότι στην πορεία οι “μπλε” είχαν μπόλικες καλές στιγμές.

Δεύτερο σερί “τρίποντο” μετά το εντός έδρας 3-0 επί της Μπόρνμουθ, ήταν το τέταρτο στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, κράτησε το “μηδέν” σ’ όλες! Ανέβηκε στους 41 πόντους και βρίσκεται πλέον στο -2 απ’ την εξάδα, στο -9 απ’ την πεντάδα. Είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική εκτός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ, έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες εφτά εξόδους (5-1-1), απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι (3-1). Διαθέσιμος ο Καμαρά (Μέσος, 19).