Φάση των “32”

*Νοκ-άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΕΒΑΝΤΕ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, εναντίον της Ανδόρα, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Μόλις στο 12’ ο Μπρουγκέ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων και στο 42’ ο Καντέρο έκανε το 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59’ ο Ιβάν Χιλ μείωσε σε 2-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λεβάντε έχει ως πρωταρχικό στόχο στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, την επάνοδο στην Πριμέρα Ντιβισιόν και η πορεία που πραγματοποιεί είναι ανάλογη αυτής της επιδίωξης. Είναι στην τριάδα της κατάταξης της Σεγούντα Ντιβισιόν, πολύ κοντά στην κορυφή και την απευθείας άνοδο. Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε για το προηγούμενο έτος, επικράτησε εντός έδρας της Ανδόρα (2-1) και παράλληλα εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των “32” του Κόπα ντελ Ρέι. “Η πραγματικότητα είναι ότι μας χωρίζει μια κατηγορία. Το να πούμε ότι η Λεβάντε είναι ομάδα της Πριμέρα, θα συμβεί όταν πετύχουμε την άνοδο, που είναι και ο βασικός μας στόχος”, δήλωσε ο προπονητής των “Γκρανότας”, Χαβιέρ Καγέχα. Είναι εκτός αποστολής οι Μουστάφι, Σολδάδο λόγω τραυματισμών.

Λεβάντε Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΧΕΤΑΦΕ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μαγιόρκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 51’ ο Μπόρχα Μαγιοράλ σκόραρε για το 1-0 και στο 78’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Χετάφε μπήκε με… το δεξί στο νέο έτος και πήρε μια σημαντική νίκη στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Επικράτησε της Μαγιόρκα (2-0) στη Μαδρίτη, ομάδα με την οποία έχουν τον ίδιο στόχο να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες ήταν ο Μπόρχα Μαγιοράλ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της Χετάφε. Μόλις 3 έχει πετύχει ο 25χρονος Ισπανός επιθετικός στο φετινό πρωτάθλημα, σίγουρα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο και είναι πιο επιδραστικός στις νίκες της ομάδας του. “Φέτος πρέπει να απολαύσουμε το Κύπελλο. Τη Λεβάντε θα την αντιμετωπίσουμε όπως πέρυσι, που ήταν στην πρώτη κατηγορία”, δήλωσε ο προπονητής της Χετάφε. Είναι εκτός αποστολής ο μέσος Αραμπάρι λόγω τραυματισμού.