* 7η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 8/10 τελευταίες συναντήσεις τους, αλλά οι 2/3 πιο πρόσφατες ήταν over 2,5, έσπασαν το μίνι σερί στο τελευταίο 1-0 της Μπάνφιλντ στο περσινό Κόπα ντε λα Λίγκα.

* Η Λανούς έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 7 τελευταία μεταξύ τους, 6 φορές το δέχτηκε και πρώτη.

* Το μεγάλο σύγχρονο κλάσικο του νοτίου Μπουένος Άιρες με μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ των οπαδών.

ΛΑΝΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 την Μπόκα Τζούνιορς εντός. Προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μπόου (14’) και Λότι (76’), δέχτηκε το γκολ της μείωσης στις καθυστερήσεις από τον Μπλοντέλ.

Μεγάλο αποτέλεσμα και νικηφόρο σερί που έχει κάνει τους πάντες να ξεχάσουν το αρνητικό ξεκίνημά της στη σεζόν. Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, έδωσε την μπάλα στην Μπόκα μετά το 1-0 και έπαιξε με αντεπιθέσεις, γεγονός που αφενός της επέτρεψε να κρατήσει το μηδέν πίσω και αφετέρου να φτάσει στο δεύτερο τέρμα. Από ‘κει και μετά χαλάρωσε, δεν είχε πρόβλημα να αφήσει την αντίπαλο να μειώσει.

Σε ιδανικό μομέντουμ υποδέχεται την Μπάνφιλντ και θέλει μόνο νίκη. Δεν τα πάει καλά στα κλάσικος το τελευταίο διάστημα, ειδικά στην έδρα της, αυτό θέλει να το αλλάξει με τον κόουτς Σιελίνσκι, έναν τεχνικό που είναι από τους πιο έμπειρους έχοντας δώσει αμέτρητα κλάσικος, με σημαντικότερο το Ράσινγκ-Ιντεπεντιέντε ως τεχνικός της πρώτης.

Σημαντική η απουσία του φορ Ντίας, ο οποίος ξανατραυματίστηκε.

Λανούς Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 3 νίκες, έχοντας δεχτεί μόλις 1 γκολ συνολικά, στο πιο πρόσφατο με την Μπόκα Τζούνιορς.

* Over 2,5 τα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Ρίβερ εκτός με 1-1. Προηγήθηκε στο 86’ με τον Γκαλβάν, ισοφαρίστηκε στο 90’ από τον Σολάρι.

Τύχη-βουνό είχε στο “Μονουμεντάλ” απέναντι σε μια Ρίβερ αδιανόητα άτυχη. Το πρώτο μέρος ήταν υποτονικό αλλά για περίπου 40 λεπτά στην επανάληψη δεχόταν σφυροκόπημα. Στη μοναδική της φάση στο ματς σκόραρε, δεν κατάφερε όμως να κάνει το… απόλυτο ριφιφί στους “μιγιονάριος” αφού εκείνοι πρόλαβαν και ισοφάρισαν.

Έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα, αλλά αυτό στο “Μονουμεντάλ” ήταν ένα αποτέλεσμα που της έδωσε ηθικό για να σταθεί στο εχθρικό “Φορταλέσα” και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Αν καταφέρει μάλιστα να πάρει τη νίκη, τότε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς για τη σεζόν και να αποτελέσει εφαλτήριο ανάκαμψης.