5η αγωνιστική

*Μετρούν 5/6 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σόγκνταλ δεν έχει υποστεί ήττα από την Κρίστιανσουντ στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-3 εκτός έδρας, της Μιοντάλεν, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 16’ ο Λίεν σκόραρε για το 1-0, όμως στο 29’ ο Κάρτουμ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 39’ ο Ούλβεσταντ έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. Στο 63’ ο Στόκε με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+5’ αποβλήθηκε ο Νίλσεν για την Κρίστιανσουντ.

Η Κρίστιανσουντ συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, επιβλήθηκε της Μιοντάλεν (1-3) εκτός έδρας και δείχνει ότι μπαίνει σε ανοδική τροχιά. Νωρίτερα, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην OBOS-ligaen, επί της Κονγκσβίνγκερ με σκορ 2-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας δύο τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Δύο νίκες και ισάριθμες ήττες πλέον, ο απολογισμός για το συγκρότημα του Μίκελσεν, έχει κρατήσει μόλις μία φορά το μηδέν στα μετόπισθεν. “Είναι πολύ καλό ότι έχουμε δύο σερί εντός έδρας παιχνίδια”, δήλωσε ο κόουτς της Κρίστιανσουντ. Εκτός οι Νίλσεν, Όσμπακ και ο Βίλουμσον, αμφίβολος ο Χόπμαρκ.

Κρίστιανσουντ Στατιστικά

*3/4 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*2/4 επίσημα παιχνίδια είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μπρίνε, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 2’ ο Φλατάκερ σκόραρε για το 1-0 και στο 33’ ο Ινγκιμούνταρσον έκανε το 2-0 που ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 76’ ο Μνένεϊ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους και στο 88’ ο Στένσρουντ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Σόγκνταλ έκανε… χαρακίρι με αντίπαλο τη Μπρίνε (2-2) εντός έδρας, καθώς έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων το οποίο απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο. Δεύτερη ισοπαλία στη νέα σεζόν, έπειτα από εκείνη της πρεμιέρας, με σκορ 1-1 επί της KFUM Όσλο. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες έως τώρα για το συγκρότημα του Φλο, το φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στον πόντο από την κορυφή. Είναι εκτός οι Σκόνες, Νορντ, αμφίβολος ο Γκρένερ.