*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πάρμα – Κοζέντσα 1-0

*GG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από τη Μόντενα. Τα γκολ πέτυχαν Τζέρλι (83′) και Τζιοβανίνι (85′).

Στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τη Μόντενα, είχε δοκάρι στο δεύτερο μετά απ’ το οποίο παραδόθηκε στην υπεροχή των αντιπάλων της γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στα τελευταία λεπτά. Ήταν η τέταρτη σε πέντε αγωνιστικές για την Κοζέντσα που αγνοεί τη νίκη στις οχτώ τελευταίες (0-4-4), απολογισμός που την διατηρεί ουραγό με 18 βαθμούς (-5 από τη ζώνη ασφαλείας).

Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε την Πάρμα γνώρισε την ήττα με 3-1 τον Απρίλιο 2022. Προστέθηκαν στο ρόστερ του προπονητή Βιάλι οι Πράσελικ (ΜΕ), Ντ’ Οράζιο (ΑΜ) και Σαλιχάμιτζιτς (ΑΜ) από Ελλάς Βερόνα, Σουντιρόλ και Μπάγερν Μονάχου Β’ αντίστοιχα. Οι δύο πρώτοι βρίσκονται στην αποστολή της αναμέτρησης, εξέτισε ο Νάστι.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Περούτζια. Σκόρερ αναδείχθηκαν οι Μπενέντιτσακ (12′) και Βάσκες (60′).

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2) η Πάρμα. Πετυχαίνοντας δύο φανταστικά γκολ προσπέρασε το εμπόδιο της ανταγωνιστικής Περούτζια επικρατώντας στο “Ennio Tardini” (2-0), παράλληλα πάτησε στη ζώνη των πλέι οφ ανόδου συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς.

Μακριά από το εν λόγω γήπεδο οι “ντουκάλι” έχουν απολογισμό 2-5-3 (11-13 διαφορά γκολ), παραμένουν αήττητοι σε τέσσερις αναμετρήσεις με την Κοζέντσα (3-1-0). Στην αποστολή επέστρεψε ο Μιχαΐλα, σταθερά εκτός Μπουφόν, Κομπό και Μαν. Νοκ άουτ τέθηκαν και οι Καμαρά και Οσόριο. Στην πόρτα της εξόδου βρίσκεται ο Όοστερβολντε που οδεύει στη Φενερμπαχτσέ.