*2η αγωνιστική της Απερτούρα.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ατλέτικο Σαν Λουίς με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μάρτιν στο 5’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κλίμοβιτς στο 7’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 50’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα η Κλαμπ Αμέρικα. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς, οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα «απάντηση», ενώ στην αρχή της επανάληψης ολοκλήρωσαν την ανατροπή, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν το ξεκίνημα που θα ήθελε στη σεζόν, παρ’ όλα αυτά δεν αναμένεται να την πτοήσει σε καμία περίπτωση. Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι ύστερα από αρκετό καιρό, θέλει να δείξει μια καλύτερη εικόνα, επιστρέφοντας άμεσα στις νίκες και θέτοντας παράλληλα από νωρίς τις βάσεις για μία ακόμα παρουσία στα πλέι-οφ.

Κλαμπ Αμέρικα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Κλαμπ Τιχουάνα με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκονζάλεζ στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σάμουελ στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπλάνκο στο 68’.

Μέτρια εμφάνιση και αρνητικό ξεκίνημα στη σεζόν για την Κερετάρο. Υπέκυψε εύκολα στην έντονη πίεση των φιλοξενούμενων μένοντας πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έφερε το ματς στα ίσα, όμως λίγα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα, με το σκορ να μένει απαράλλακτο ως το τέλος.

Καλύτερη εικόνα θα χρειαστεί προκειμένου να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της πρωταθλήτριας Κλαμπ Αμέρικα. Όπως ολοκλήρωσε την περσινή χρονιά, έτσι εκκίνησε και τη φετινή με τα προβλήματά της στα μετόπισθεν να είναι φανερό πως δεν έχουν λυθεί. Στα θετικά το γεγονός ότι κράτησε την επαφή της με τα αντίπαλα δίχτυα και μπορεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που θα βρει ώστε να απειλήσει την εστία των πιο δυνατών γηπεδούχων.