*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Στον πρώτο γύρο: Ρουμανία – Ισραήλ 1-1

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα στην Ουγγαρία, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης που επικρατεί στο Ισραήλ.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΙΣΡΑΗΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλο (1-1 σε ουδέτερο) με την Ελβετία. Ο Βάργκας άνοιξε το σκορ στο 36′, απάντησε ο Βάισμαν στο 88′. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Φερνάντες στις καθυστερήσεις.

Δέχτηκε ισχυρή πίεση από την Ελβετία στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης και στάθηκε εξαιρετικά τυχερή στις προσπάθειες των Οκαφόρ (20′) και Βάργκας (41′) που τράνταξαν τα δοκάρια του τερματοφύλακα Γκλάτσερ. Ανέβασε σιγά-σιγά ρυθμούς στο δεύτερο, εκμεταλλεύτηκε την παθητική στάση των φιλοξενούμενων καταφέρνοντας να ισοφαρίσει λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Το Ισραήλ έφτασε τους 12 βαθμούς που το διατηρούν στο -4 από Ελβετία και Ρουμανία, ακόμα κι αν δεν καταφέρει να διασφαλίσει την πρόκριση από τον 9ο όμιλο θα έχει δεύτερη ευκαιρία στα πλέι οφ του Μαρτίου.

Στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro, ανεξαρτήτως έδρας, ηττήθηκε μόνο από το Κόσοβο (1-0 εκτός) την προηγούμενη βδομάδα (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες). Τραυματίες οι σημαντικοί Σόλομον και Αμπάντα, δύσκολα θα είναι ετοιμοπόλεμος ο Γεχεζκέλ που αντικαταστάθηκε αναγκαστικά στο πρώτο ημίχρονο με το Κόσοβο κι έχασε την αναμέτρηση με την Ελβετία. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του κι επιστρέφει ο Ρεβίβο.

ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-0) της Ανδόρας. Τα γκολ πέτυχαν οι Σταντσίου (23′), Χάτζι (27′), Μαρίν (44′ πεν.) και Κομάν (50′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Σαν Νικολάς (90+1′).

Μετά τη “λευκή” ισοπαλία στην έδρα της Λευκορωσίας, η Ρουμανία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Ανδόρα την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ στο Βουκουρέστι πριν από ένα μήνα. Παραμένει αήττητη μετά από οχτώ αγωνιστικές στον 9ο όμιλο των προκριματικών (4-4-0 / διαφορά γκολ 13-4) και κρατάει την τύχη στα χέρια της, όσον αφορά την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ιορντανέσκου διατηρεί το μηδέν στα μετόπισθεν στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις και αναδείχθηκε ισόπαλο στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας. “Τρέχει” ένα αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων με το Ισραήλ (1-2-0). Δεν αναμένονται σημαντικές αλλαγές στο βασικό σχήμα της Ρουμανίας.