14η Αγωνιστική

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Ιντεπεντιέντε στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0)

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ρίβερ Πλέιτ. Ο Μπάρκο άνοιξε το σκορ στο 17’, στο 61’ αποβλήθηκε ο Πέρες της Ιντεπεντιέντε και στο 80’ ο Μπόρχα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με δύσκολες αποστολές ξεκίνησε η εποχή Σιελίνσκι στην Ιντεπεντιέντε, ο έμπειρος κόουτς προφανώς δεν πρόλαβε να αλλάξει την κάκιστη εικόνα που είχε η “ρόχο” πριν την αναλάβει και την περασμένη Κυριακή έχασε με κατεβασμένα χέρια στο “Μονουμεντάλ”.

Αφεντικό στο ντέρμπι η πρωτοπόρος Ρίβερ, κυριάρχησε σε κατοχή (71%) και ευκαιρίες, ουσιαστικά η Ιντεπεντιέντε δεν είχε ευκαιρία, ούτε τελική εντός εστίας. Έχασε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και ήταν μάλλον τυχερή που έχασε μόνο 2-0.

Έφτασε πλέον τα 12 παιχνίδια δίχως νίκη (0-7-5) μετά το διπλό της πρεμιέρας στην Κόρδοβα και παρότι η δυναμική της δεν το αρμόζει, έχει μπει σε περιπέτειες επιβίωσης στη μεγάλη κατηγορία.

Εξέτισε τιμωρία ο Κόστα (αρ. μπακ), συμπλήρωσε κάρτες ο Πέρες (αρ. μπακ), εκτός αποστολής έμειναν και οι Γκόμες (δεξί μπακ), Πότσο (μέσος), Μουλέτ (μέσος), Βαγιέχο (εξτρέμ), Μάρκες (εξτρέμ).

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη-πρόκριση (2-0) επί της Ιντεπεντιέντε Ριβαντάβια για το Κύπελλο. Ο Σουσβιέγιες άνοιξε το σκορ στο 87’ και ο Εσάρ το διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις.

Το Κύπελλο προφανώς δεν αποτελεί προτεραιότητα για την “σελέστε” και αυτό φάνηκε στο ολικό rotation που έκανε ο κόουτς Φαρέ στο ματς της Τετάρτης. Υπέφερε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση απέναντι σε ομάδα της Β’ κατηγορίας και διεύρυνε το νικηφόρο σερί! 5/5 νίκες με μηδέν παθητικό, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, εντυπωσιάζει με την αποτελεσματικότητά της και δείχνει ικανή να διεκδικήσει διεθνές εισιτήριο στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία!

Πολύ σοβαρή η εμφάνισή της και το προηγούμενο Σάββατο υποδεχόμενη τη Νιούελς, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ξόδεψε ευκαιρίες πριν την καταπληκτική ενέργεια του ηγέτη Βεχέτι, ο οποίος έχει πετύχει τα 8/13 γκολ της ομάδας στο πρωτάθλημα! Εξουδετέρωσε πλήρως την επίθεση των φιλοξενούμενων για ένα ημίχρονο και στο δεύτερο αμύνθηκε έξυπνα σε χαμηλά μέτρα αποτρέποντας τις απειλές.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει απόψε ο Ντιάρτε (αρ. μπακ), διαθέσιμος μετά από τραυματισμό και ο Ιμπακάτσε (αρ. μπακ). Δεν ταξίδεψαν στην Αβεγιανέδα οι Όλιβερ (στόπερ), Νοβαρέτι (στόπερ), Ραμίρες (μέσος), Τομασέτι (μέσος), Γκαρσία (εξτρέμ).