*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες στην έδρα του ΟΦ Ιεράπετρας.

*Στον πρώτο γύρο: Τρίκαλα – ΟΦ Ιεράπετρας 3-0

ΟΦ Ιεράπετρας – Τρίκαλα στον Stoiximan

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων προέρχεται στο πρωτάθλημα ο ΟΦ Ιεράπετρας, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τίμου Καβακά φιλοξενήθηκε από τη Βέροια, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2, κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή του σκορ.

Κάπως έτσι έφτασε τους 37 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση, απέχοντας τρεις βαθμούς από τον δεύτερο Ιωνικό και την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία. Στις έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός του, στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στα δυο πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βέροιας, για το πρωτάθλημα. Η Βέροια ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο τέταρτο μόλις λεπτό με το φάουλ του Πασά, όμως οι Κρητικοί έκαναν την ανατροπή με τους Χαντί (54′) και Αποστολόπουλου (66′).

ΟΦ Ιεράπετρας Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα επτά από τα εννέα τελευταία παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα επτά από τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα.

ΤΡΙΚΑΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τα Τρίκαλα, μετά από δυο αναμετρήσεις και με απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη υποδέχθηκε τον Θεσπρωτό, του οποίου και επικράτησε με 2-1. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα και παρά τη μείωση στις καθυστερήσεις, άξιζε τη νίκη.

Παραμένουν σταθερά στην κορυφή της κατηγορίας, με 43 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη δεύτερο Ιωνικό. Επιπλέον, διαθέτουν τη δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση, με 27 τέρματα στο ενεργητικό τους. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός τους, στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας το διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους τους (0-3-2).

Για τη σημερινή αναμέτρηση, δεν υπολογίζονται οι Αριστείδης Λώττας (ΜΕ 25/5) και Ανδρέας Σταματής (ΕΠ 22/5), καθώς εκτίουν την τιμωρία τους. Στην αποστολή βρίσκονται οι Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Βέρτζος, Τεγούσης, Τσίπρας, Άλεκσιτς, Ντούνης, Πελάεθ, Γρηγορόπουλος, Γιακουμής, Σανδραβέλης, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ντόσης και Ελευθεριάδης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Θεσπρωτού, για το πρωτάθλημα. Τα Τρίκαλα πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ριζογιάννη (πεν. 38′) και Πέλκα (85′), με τον Θεσπρωτό να μειώνει στο τελικό αποτέλεσμα, χάρη στο γκολ του Ντάλα Κόστα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τρίκαλα Στατιστικά

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια τους, στο πρωτάθλημα.

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους, στο πρωτάθλημα.