ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ - ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ Προγνωστικά

*15η αγωνιστική

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Ερχόταν από σπουδαία νίκη η Γκέτεμποργκ στο εντός έδρας ματς με την Έρεμπρο (2-0), μπήκε με σούπερ ψυχολογία στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σίριους, έδειχνε ότι θα πάρει ακόμη ένα «τρίποντο». Έκανε σούπερ εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 0-2 μέχρι το 37’, έπρεπε να κρατήσει το προβάδισμα στην ανάπαυλα, όμως δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις. Μπήκε με καλύτερη ψυχολογία η Σίριους στο δεύτερο μέρος, η Γκέτεμποργκ έχασε τα πατήματα και τη συγκέντρωση της, στο 56’ ήρθε το 2-2, στο 76’ η Σίριους έφτασε στην ανατροπή. Απ’ το 82’ με 10 παίκτες ο αντίπαλος, ωστόσο η Γκέτεμποργκ δεν κατάφερε να βρει τρίτο γκολ και να πάρει έστω την ισοπαλία. Επιστροφή στις ήττες για την Γκέτεμποργκ, ήταν η τέταρτη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, παρέμεινε στη 12η θέση με 16 πόντους, είναι στο +5 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +6 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Στο 2-0-3 το ρεκόρ της στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 για την Γκέτεμποργκ κόντρα στη Σίριους.

Στατιστικό: Έρχεται από 3/5 Over 2.5 (δες το στην Betshop).

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ

Δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των αναμετρήσεων η Μπρομαποϊκάρνα, που εξελίσσεται σε μια απ’ τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις. Προηγήθηκε εκτός έδρας κόντρα στην ΑΪΚ, όμως η συνέχεια αποδείχτηκε πολύ δυσάρεστη. Δέχτηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος απλά ήταν απούσα απ’ το γήπεδο. Δέχτηκε άλλα τρία γκολ μέχρι το 56’, το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 87’. Τρίτη διαδοχική ήττα για την Μπρομαποϊκάρνα, μετά απ’ αυτές από Ντάλκουρντ (3-0) και Σίριους (0-1), συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-1-4), υποχώρησε στις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού, στο +1 απ’ την ουραγό Ντάλκουρντ και στο -1 απ’ τη Σίριους. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με 9 γκολ ενεργητικό. Εκτός έδρας είναι απογοητευτική δεν έχει ούτε βαθμό στις εφτά φετινές εξόδους της. Επιστρέφει ο Μάγκνουσον (Μέσος, 13,0), ο κόουτς Πιμέντα ζήτησε ενίσχυση και η διοίκηση του έφερε τον επιθετικό Χέλκβιστ, που μέχρι τον Μάιο έπαιζε στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 κόντρα στην ΑΪΚ.

Στατιστικό: Από 3/4 NG έρχεται η Μπρομαποϊκάρνα.