11η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Κατόλικα στα 9 τελευταία εντός (6-3-0) με αντίπαλο την Ο’Χίγκινς.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κόλο Κόλο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Χιλ των φιλοξενούμενων.

Δίχως νίκη σε 5 διαδοχικά παιχνίδια (0-4-1) έμειναν οι “κρουσάδος” με την ισοπαλία στο ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου, στο οποίο δεν σκόραραν για πρώτη φορά στο 2023 και κράτησαν το μηδέν μετά την πρεμιέρα της σεζόν!

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Κόλο Κόλο, έφτανε συχνά στην αντίπαλη περιοχή, έχασε δύο δυνατές ευκαιρίες από στατικά, ενώ η Κατόλικα ψαχνόταν στο χορτάρι με το νέο σύστημα (3-4-3) που εφάρμοσε ο κόουτς Ολάν. Η αγκωνιά του επιτελικού της Κόλο Κόλο όμως στο φινάλε του ημιχρόνου άλλαξε τη φυσιογνωμία του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν εδαφικά (72% κατοχή) στο δεύτερο μέρος και άγγιξαν το γκολ. Ξόδεψαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες, δις η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Πλήγμα ο τραυματισμός του ηγετικού στόπερ Καχελμάχερ, ο οποίος τρέχει να προλάβει το clasico universitario της επόμενης Κυριακής.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 3.5 τα 4/5 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

Ο’ΧΙΓΚΙΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Λα Καλέρα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ο’Χίγκινς έμεινε με 10 παίκτες, αλλά ο Μορέιρα στο 47’ της χάρισε τη νίκη.

Με παλικαρίσιο τρόπο έσπασε το αρνητικό πρωταθληματικό σερί (0-3-4) που έτρεχε η Ο’Χίγκινς, διακόπτοντας παράλληλα το εντός έδρας αήττητο της Λα Καλέρα! Σε ένα δύσκολο γήπεδο και απέναντι σε ποιοτικό ρόστερ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα της σεζόν και μάλιστα με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο.

Δραστικά βελτιωμένη στο ανασταλτικό κομμάτι, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν τον έλεγχο και στην επιστροφή από την ανάπαυλα κατάφερε να πιάσει στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα για το 0-1. Στην συνέχεια αμύνθηκε εξαιρετικά με 10 παίκτες πίσω από την μπάλα, έκλεισε διαδρόμους και δεν χρειάστηκε τον κίπερ της για να πανηγυρίσει.