* Δεν έχει νίκη η Γάνδη εντός έδρας επί της Άντβερπ μέσα στη δεκαετία.

* Under 2,5 οι 7/8 τελευταίες συναντήσεις τους, οι 6 με N/G.

* Στον πρώτο γύρο: Άντβερπ-Γάνδη 0-0 (27/09).

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Μακάμπι Χάιφα εντός (1-1) στην άδεια για λόγους ασφαλείας “Γκεντ Αρίνα” και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω μόλις στο 4’ από το γκολ του Πιερό, ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σεκ (69’), παρ’ όλο που έπαιξε με έναν περισσότερο από το 72’, δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ να το στείλει τουλάχιστον στην παράταση.

Πικρός αποκλεισμός από τη Μακάμπι Χάιφα, την οποία υπήρχε η πίστη πως μπορούν να την αποκλείσουν. Ακόμα και μετά την ήττα στο πρώτο ματς. Τους ενόχλησε πολύ που έδωσαν τη ρεβάνς χωρίς κόσμο, ενδεχομένως να επηρέασε και αυτό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να έκρινε την πρόκριση.

Στο πρωτάθλημα τουλάχιστον επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Έουπεν και κατάφερε να μείνει στην πρώτη εξάδα. Το άσχημο για τον Φανχάζεμπρουκ και τους παίκτες του, το οποίο δεν γίνεται να μην τους επηρεάζει, είναι ότι εκεί που ήταν τρίτοι και με διαφορά από τους υπόλοιπους, τώρα πρέπει να παλέψουν να μπουν στην πρώτη εξάδα που σημαίνει πλέι οφ πρωταθλήματος. Και μάλιστα έχοντας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά τους, αρχής γενομένης από αυτό το ματς με την Άντβερπ.

Διατηρεί την αισιοδοξία του ο κόουτς των “βούβαλων” παρουσίασε το… ποτήρι μισογεμάτο στις τελευταίες του δηλώσεις. “Είμαστε αήττητοι στα δύο τελευταία, αν συνεχίσουμε έτσι, θα είμαστε στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ωστόσο όλα αυτά είναι εντελώς θεωρητικά, όλα αποδεικνύονται στο γήπεδο και εκεί πρέπει να το δείξουμε και εμείς” σχολίασε ο Φανχάζεμπρουκ.

Επιστρέφει ο βασικός χαφ Ντε Σαρ.

Γάνδη Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία σε πρωτάθλημα και Κόνφερενς Λιγκ μετράει 4 under 2,5.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 4/5, τη μοναδική φορά που δεν συνέβη αυτό, νίκησε με 2-0 την Έουπεν.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΤΒΕΡΠ

Προηγούμενο ματς: Ήττα στο ντέρμπι της επαρχίας της Αμβέρσας με 0-1 από τη Μέχελεν εντός. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αλντερβάιρελντ έχασε πέναλτι, δέχτηκε γκολ στο 57’ από τον Εμραμπτί.

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλή η εμφάνιση που έκανε με τη Μέχελεν. Ειδικά μετά το γκολ που δέχτηκε, έφτασε πολύ πιο κοντά στο 0-2, παρά στην ισοφάριση. Για την ακρίβεια, ο λόγος που δεν έγινε το 0-2 ήταν ο γκολκίπερ της, Μπουτέ, ο οποίος έκανε απίστευτες επεμβάσεις.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να περάσει στην τρίτη θέση και να μείνει σε επαφή με τις δύο πρώτες ομάδες, Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ και Άντερλεχτ. Αν συνεχίσει έτσι, θα μπει στα πλέι οφ χωρίς ρεαλιστικές ελπίδες για τον τίτλο, τον οποίον μπήκε στη σεζόν με σκοπό να τον διατηρήσει μετά το περσινό νταμπλ.

“Η Γάνδη είναι μια καλή ομάδα που δυσκολεύεται να κερδίσει παιχνίδια και αυτό θεωρώ πως είναι η μεγάλη μας ομοιότητα” σχολίασε ο Φαν Μπόμελ. Ο Ολλανδός για πρώτη φορά μίλησε για ξεκάθαρη αναπροσαρμογή στόχων, “θα προσπαθήσουμε να παίξουμε στα πλέι οφ πρωταθλήματος και να κατακτήσουμε το κύπελλο” ανέφερε.

Συνεχίζει με τα ίδια σημαντικά προβλήματα, κοντά στην επιστροφή ο επιθετικός Βαλένσια.