* 15η αγωνιστική.

* Η Φορταλέζα έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ στα 6 τελευταία μεταξύ τους.

* Με νίκη γηπεδούχου τελείωσαν τα 3 τελευταία, 2 νίκες μετράει η Φλουμινένσε, 1 η Φορταλέζα.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας εδώ!

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από τη Βάσκο εντός με 2-0. Από το 39’ έπαιζε με δέκα μετά από αποβολή του χαφ Έρκουλες (39’), δέχτηκε δύο γκολ από τους Καρβάλιο (45’+3) και Βεχέτι (63’).

Η κόκκινη κάρτα στον Έρκουλες καθόρισε σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα στο “Σάο Ζανουάριο”. Η Βάσκο ούτως ή άλλως είχε τον έλεγχο του αγώνα και σημαντικές ευκαιρίες, απλώς δεν μπορούσε να αξιοποιήσει την υπεροχή της, κάτι που συνέβη μετά το 39’ που εκτός των άλλων απέκτησε και ψυχολογικό προβάδισμα.

Το αφήνει πίσω ως αποτέλεσμα συγκυριών, βλέπει τη Φλουμινένσε ως την ιδανική αντίπαλο για να επιστρέψει στις νίκες αμέσως και να καταστήσει τη συγκεκριμένη ήττα στο Ρίο ντε Τζανέιρο, κακή παρένθεση σε μια γενικότερα πολύ καλή περίοδο για εκείνη.

Επιπλέον κίνητρο για τον Βοϊβόδα και τους παίκτες του, το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουν ηττηθεί στο “Καστελάο” στο τρέχον πρωτάθλημα. Το συγκεκριμένο αήττητο είναι κάτι που το τονίζει και ο σύλλογος, ο οποίος με βίντεο στο διαδίκτυο έχει κάνει κάλεσμα στον κόσμο να γεμίσει όσο περισσότερο γίνεται το γήπεδο.

Τιμωρημένος ο χαφ Έρκουλες, επιστρέφει ο επιθετικός Πικασού.

Φορταλέζα Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ και είχε προβάδισμα στο ημίχρονο στα 4/5 τελευταία, έσπασε το σερί στο προηγούμενο, με τη Βάσκο.

* Αήττητη εδώ και 14 παιχνίδια στην έδρα της η Φορταλέζα σε όλες τις διοργανώσεις, τρέχει σερί με 6 νίκες.

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με την Ιντερνασιονάλ εντός με 1-1. Δέχτηκε πρώτη γκολ από τον Γκόμες (40’), ισοφάρισε με τον Γκάνσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+4).

Στο ντεμπούτο του Μάνο Μενέζες, αν μη τι άλλο έβαλε στοπ στο σερί των ηττών. Όχι ιδανικό αποτέλεσμα η ισοπαλία, όμως φάνηκε πιο συμμαζεμένη και δίκαια πήρε την ισοπαλία από μια αντίπαλο που αυτή τη στιγμή είναι πολύ ψηλότερα στη βαθμολογία και είναι πιο ομάδα από την ίδια.

Το κακό είναι ότι πλέον έχει να ανεβεί ένα “βουνό”, απέχοντας πάνω από μια νίκη από τις θέσεις παραμονής. Παρήγορο ωστόσο είναι το γεγονός ότι αυτήν την αγωνιστική “ψαλίδισε” έστω και λίγο τη διαφορά, η οποία θα μπορούσε να είχε φτάσει και στις δύο νίκες.

Ικανοποιημένος ο Μενέζες, όχι τόσο για το αποτέλεσμα, όσο για το γεγονός ότι είδε τους παίκτες του να υιοθετούν τη φιλοσοφία του από το πρώτο κιόλας ματς. Εντελώς διαφορετικής σχολής ποδοσφαίρου από τον προκάτοχό του, Ντινίζ, ο πολύπειρος τεχνικός, είναι σαφές πως η κύρια απαίτηση του είναι η σωστή αμυντική λειτουργία.

Συμπλήρωσαν κάρτες ο αριστερός μπακ Ντιόγκο Μπαρμπόζα και ο μέσος Αντρέ, αμφίβολος ο βετεράνος μπακ Μαρσέλο.

Φλουμινένσε Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 7 τελευταία, έσπασε σερί 6 ηττών στο τελευταίο με την Ιντερνασιονάλ.