*Νοκ άουτ προημιτελικός του κυπέλλου Σκοτίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι σχετικά με το ποια ομάδα θα προκριθεί.

ΦΟΛΚΕΡΚ (League 1)

Προηγούμενο ματς: Η Ντανφέρμλιν κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Φόλκερκ, αν και η αντίπαλος της μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα. Αλλά όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε την απόδοση της, είχε αρχικά δοκάρι και τελικά πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μπριν (67’), Τοντ (75’).

Η Φόλκερκ ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, στο μεγάλο παιχνίδι κορυφής της League 1, χάνοντας ξανά έπειτα από 11 παιχνίδια στα οποία είχε 10 νίκες! Μάλιστα στο γήπεδό της έχει πέντε συνεχόμενες νίκες.

Διατηρείται βέβαια στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά το τελευταίο αποτέλεσμα την άφησε λίγο πίσω, στο -8 συγκεκριμένα, από την πρωτοπόρο Ντανφέρμλιν και την απευθείας άνοδο, ενώ έχει ξεφύγει στο +12 από την πρώτη ομάδα που είναι εκτός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Και ο προπονητής της, Τζον ΜακΓκλιν, που ανέλαβε το καλοκαίρι, με την ομάδα να έχει τερματίσει στη χαμηλότερη θέση στην 146χρονη ιστορία της (!), δήλωσε πώς το να βρίσκονται ένα βήμα από έναν ημιτελικό στο «Χάμπντεν Παρκ», δεν το περίμενε κανένας σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Ο τραυματία αμυντικός Γουάτσον συνεχίζει να απουσιάζει από τις υποχρεώσεις της ομάδας, ενώ από τα τελευταία παιχνίδια έλειψε και ο μέσος Μίκινσον που χτύπησε επίσης.

Φόλκερκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G

*Εχει 11/18 N/G εντός έδρας

ΕΪΡ (Championship)

Προηγούμενο ματς: H Εϊρ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Μόρτον, ανοίγοντας το σκορ με τον Ασφορντ μόλις στο έβδομο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Κρόφορντ στο 29ο λεπτό. Όμως όχι απλά πήρε γρήγορα ξανά προβάδισμα, σκόραρε δύο ακόμη τέρματα πριν λήξει το ημίχρονο, με τους ΜακΓκίντι (34’), Ακινιέμι (43’).

Η Εϊρ επικράτησε 1-3 εκτός έδρας της Μόρτον, κερδίζοντας ξανά έπειτα από πέντε αγώνες, στους οποίους είχε τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες. Πάντως μακριά από την έδρα της έχει μόλις δύο ήττες και πέντε νίκες στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Είναι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, τελευταία που εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο, στο +1 από την ομάδα πίσω της, όμως με αγώνα λιγότερο, ενώ είναι στο -8 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.