16η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Πάιντε – Φλόρα 1-3 | Σούπερ Καπ: Φλόρα – Πάιντε 2-3

ΦΛΟΡΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 1-2 και αντίπαλο την Τρανς, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 54’ ο Μάρκοβιτς στην επαναφορά του χαμένου του πέναλτι σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 72’ ο Μιχάιλοφ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 81’ ο Κιμ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Φλόρα έρχεται από απρόσμενη ήττα και μάλιστα εντός έδρας, από την Τρανς (1-2) για το θεσμό του Κυπέλλου και αποκλείστηκε. Πλέον, επικεντρώνεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου είναι στην κορυφή της κατάταξης και θέλει να αυξήσει ξανά τη διαφορά της από τη συμπολίτισσα Λεβάντια, η οποία νίκησε ήδη στην τρέχουσα αγωνιστική. Συμπλήρωσε κάρτες και έμεινε εκτός αποστολής ο αμυντικός Κούουσκ.

Φλόρα Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*7/10 επίσημα παιχνίδια με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 3/7 ματς εντός έδρας

ΠΑΪΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 1-2 εντός έδρας, από την Τρανς, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 8’ ο Γκομίς σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, ενώ στο 17’ ο Ταρασένκοφ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης με εκτέλεση πέναλτι στο 75’ έκανε το 1-2, όμως ο Σάαρμα έχασε το πέναλτι στο 85’ για λογαριασμό των γηπεδούχων.

H Πάιντε έχασε εντός έδρας από την Τρανς (1-2) και συνέχισε το αρνητικό σερί που διανύει. Μοιραίος ο Σάαρμα που έχασε το πέναλτι στα τελευταία λεπτά, ώστε να σώσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας. Χωρίς νίκη για τέσσερις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η ομάδα του Βόολαϊντ, μετρά δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες σε αυτό το διάστημα. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο αμυντικός Γιούκαμ, καθώς συμπλήρωσε κάρτες. Αμφίβολοι Μούρινγκεν, Σιμόν. Εξέτισε και επιστρέφει ο Φρόλοφ.