34η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στον 1ο γύρο (25/12): Ντεμιρσπόρ – Καραγκιουμρούκ 2-1

* Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Μπεσίκτας, καθώς το Ολυμπιακό Στάδιο προετοιμάζεται για τον τελικό του Champions League.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Αντάλιασπορ. Ο Σινίκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 21ο λεπτό.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την ομάδα του Πίρλο μετά τις 29 Απριλίου και το πρώτο μηδενικό στο ενεργητικό της από τις 28 Οκτωβρίου και μετά από 21 διαδοχικά παιχνίδια σκοραρίσματος!

Δικαίως δεν σκόραρε υποδεχόμενη την Αντάλιασπορ, ήταν αγνώριστη δημιουργικά, τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική προσπάθεια! Ξύπνησε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά, ενώ στο δεύτερο μέρος κινδύνεψε σοβαρά με δεύτερο τέρμα στις μεταβάσεις των φιλοξενούμενων, την έσωσε και το δοκάρι μεταξύ των αντίπαλων ευκαιριών.

Δίχως βαθμολογικό κίνητρο εδώ και καιρό, παίζει χωρίς ιδιαίτερη σκοπιμότητα, έχει την 3η καλύτερη επίθεση στη λίγκα και την 5η χειρότερη άμυνα. Παίζουν και για το βιογραφικό τους οι επιθετικοί Μπορίνι, Ντιάν που έχουν φτάσει έκαστος τα 20 γκολ στην σεζόν!

Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπερτολάτσι (μέσος), παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο έτερος Ιταλός χαφ Ρίτσι. Μακροχρόνιες και ασήμαντες οι έτερες απουσίες. Επιστρέφει από τιμωρία ο Νίκολας (μέσος).

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Αλάνιασπορ. Ο Κουλούρης έκανε το 0-1 στο 11ο λεπτό, ο Σερίφ Εντιαγέ (18’) ισοφάρισε για την Ντεμιρσπόρ, ο Μπελχαντά έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και Καρατσά με πέναλτι ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Ο Σαρί έγραψε το 3-2 στο 56’ και ο Μπελχαντά διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 66’.

Σε επιθετικό οίστρο η Ντεμιρσπόρ τον τελευταίο μήνα, στις τέσσερις διαδοχικές νίκες που προηγήθηκαν σκόραρε 16 φορές για να αγκαλιάσει την 4η θέση, η οποία θα της δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν η Φενέρμπαχτσε κατακτήσει το Κύπελλο.

Ορμητική και πάλι μπρος στο κοινό της το προηγούμενο Σάββατο, έθελξε με τη δημιουργικότητά της, απέναντι βέβαια σε έναν ιδιαιτέρως ευάλωτο ανασταλτικά αντίπαλο. Είχε όμως και η ίδια αμυντικά θέματα στα τελευταία παιχνίδια της, τα οποία κάλυψε το ασταμάτητο σκοράρισμα. Εξαιρετική για ακόμη μία φορά στο transition, φαίνεται η συνοχή που έχει αποκτήσει η ομάδα στη δεύτερη σεζόν του Μοντέλα στον πάγκο, με σταθερό κορμό στο τρέχον πρωτάθλημα. Ο πρώην διεθνής φορ έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον μεγαλύτερων συλλόγων, με τη Φενέρ να τον έχει στο στόχαστρο, στο πιθανό σενάριο που αποχωρήσει ο Ζεσούς.

Δίχως απουσίες ταξίδεψε η αποστολή για την Κωνσταντινούπολη.