*Στον Α’ γύρο: Ιωνικός – Καλαμάτα 0-0

*Στην κανονική διάρκεια: Ιωνικός – Καλαμάτα 3-2 και Καλαμάτα – Ιωνικός 0-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Ηλιούπολη εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 50′, ισοφάρισε με πέναλτι στο 62′, αλλά δέχτηκε το γκολ που έκρινε το ματς στις καθυστερήσεις (90+2′).

Μπορεί στην Ηλιούπολη να κατάφερε να πετύχει το πρώτο της γκολ στα πλέι οφ, ωστόσο αυτό δεν μπόρεσε να συνδυαστεί και με ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ηλιούπολη και έτσι έμεινε με μόλις έναν βαθμό στα πλέι οφ, τον οποίον πήρε απέναντι στον σημερινό της αντίπαλο. Ο «Αλενατόρε» δεν εστιάζει τόσο στα αποτελέσματα, όσο στην αξιολόγηση του ρόστερ και στην προετοιμασία για την επόμενη χρονιά.

«Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι και έπρεπε να κερδίσουμε στην Ηλιούπολη. Το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί, αφού είχαμε την κατοχή και τις περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες», τόνισε ο Έλληνας τεχνικός. Σχεδόν πλήρης για σήμερα η αποστολή της, μοναδικός απών ο τιμωρημένος Αρίμπας.

Καλαμάτα Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-2 από την Καλλιθέα εντός έδρας πριν από δύο αγωνιστικές. Δέχτηκε το πρώτο γκολ από τον Λουκίνα στο 45′, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ (90+3′). Σημειωτέο το ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 40′.

Ουσιαστικά μπήκε τέλος στις λιγοστές ελπίδες που είχε για άνοδο, μετά την δίκαιη εντός έδρας ήττα από την Καλλιθέα. Κατώτερος των περιστάσεων, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός ενώ η πρόωρη αποβολή του Τασουλή έπαιξε σίγουρα τον ρόλο της στην διαμόρφωση του αποτελέσματος. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα δύο τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, η οποία δεν κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στα μεγάλα σαλόνια, μετά τον περσινό της υποβιβασμό από την Superleague.

Σημαντικές διοικητικές εξελίξεις που καθιστούν αβέβαιη την επόμενη μέρα, αφού πριν λίγες ημέρες η οικογένεια Τσιριγώτη ανακοίνωση πως αποχωρεί από τον σύλλογο. Μέσα σε αυτό το κλίμα, ταξίδεψε στην Καλαμάτα χωρίς τους τιμωρημένους Γκοράνοφ και Τασουλή, τους τραυματίες Σαλαζάρ, Κάνκολα και Γκαρντάφσκι, αλλά με τον Οικονομίδη, που εξέτισε και επιστρέφει.