* Στον τελικό του Λιγκ Καπ (27/01): Μπράγκα – Εστορίλ 1-1 (5-4 στα πέναλτι)

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κάζα Πία.

Δραστικά βελτιωμένοι στο ανασταλτικό κομμάτι τον τελευταίο μήνα οι “καναρίνιος”, τη Δευτέρα κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για 3ο διαδοχικό παιχνίδι, πήραν αυτό που ήθελαν στο Ρίο Μαϊόρ για να βρεθούν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Υποψιασμένοι για την επικινδυνότητα της Κάζα Πία στις αντεπιθέσεις, δεν ρίσκαραν τακτικά και δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους, με εξαίρεση μία κεφαλιά στατικής φάσης στο ξεκίνημα. Έκλεισαν το ημίχρονο με καλή στιγμή μετάβασης και μετά την ανάπαυλα είχαν δύο επικίνδυνα σουτ εκτός περιοχής (0.59 – 0.49 xGoals).

“Πρέπει να δώσουμε συνέπεια στο παιχνίδι μας. Θα αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, με εξαιρετικούς παίκτες. Είχαμε, στην πραγματικότητα, δύο πολύ καλά ξεκινήματα απέναντί στην Μπράγκα και το παιχνίδι στον τελικό του Λιγκ Καπ ήταν αρκετά σταθερό από πλευράς μας.” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες καρτών οι Βιτάλ (στόπερ), Ταβάρες (φορ/εξτρέμ), ο δεύτερος αναμένεται να αντικαταστήσει τον Γκόμες, τον πιο επιδραστικό δημιουργικά παίκτη του συνόλου, αφού δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Μπράγκα. Σταθερά εκτός οι τραυματίες Καμπάκο (στόπερ), Χολσγκρόουβ (μέσος).

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/11 τελευταία εκτός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από την Αρούκα. Με αυτογκόλ (29’) προηγήθηκε η Αρούκα και ο Μουχίκα (34’, 89’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με ταπεινωτική εντός έδρας ήττα από το μέλλοντα προπονητή της συνδυάστηκε το πρώτο παιχνίδι μετά την αποχώρηση του κόουτς Ζόρζε και διεκόπη αήττητο σερί 7 αγώνων (6-1-0), ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Ασύνδετοι οι “αρσεναλίστας” με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο, δίχως δημιουργικές λύσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Αρούκα έκανε θραύση στις μεταβάσεις. Απείλησε τρεις φορές πριν τελικά προηγηθεί σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ. Συνεχίστηκαν τα λάθη κυκλοφορίας για την Μπράγκα και τιμωρήθηκε γι αυτά με δεύτερο γκολ στην κόντρα.

Ο παρατεταμένα ντεφορμέ Ρουίθ (φορ) αστόχησε σε τετ α τετ για να την βάλει στο ματς πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ξόδεψε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, πριν εκτεθεί ξανά στο transition για το 0-3.

“Πρέπει να κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα κάναμε στο προηγούμενο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να δείξουμε άλλη στάση, άλλη νοοτροπία και ότι θέλουμε πολύ να φτάσουμε στην τρίτη θέση. Πιστεύω πολύ και στη δουλειά μου και στους παίκτες.” δήλωσε ο υπηρεσιακός κόουτς Ντουάρτε.

Επέστρεψε στο προηγούμενο (ως αλλαγή), μετά από ένα μήνα απουσίας, ο ηγέτης Όρτα (εξτρέμ) και σήμερα ετοιμάζεται για 11αδα. Έτοιμοι και οι Μπόρχα (αρ. μπακ), Ολιβέιρα (στόπερ) που έλειψαν στα προηγούμενα παιχνίδια, μοναδική απουσία πλέον ο Μαρίν (αρ. μπακ).