*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Ρόμα – Έμπολι 7-0

*Για να παραμείνει στη Σέριε Α η Έμπολι θέλει πάση θυσία τη νίκη και, παράλληλα, ισοπαλία ή ήττα της Φροζινόνε στην αναμέτρηση της με την Ουντινέζε στο “Benito Stirpe”. Αδιάφορη βαθμολογικά η Ρόμα.

*NG στα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ουντινέζε. Ο Νιάνγκ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 90′, απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σάμαρτζιτς στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων! Λίγο αργότερα έμεινε με δέκα η Έμπολι (Γκράσι).

Την ευκαιρία να ορίζει την τύχη της στη μάχη της παραμονής έχασε η Έμπολι με τον πλέον δραματικό τρόπο στο Ούντινε. Μετά από μία αναμέτρηση που έλειψε το θέαμα και οι ευκαιρίες, ευτύχησε να προηγηθεί με τη συμπλήρωση των 90′ από την άσπρη βούλα του πέναλτι της Ουντινέζε, η οποία απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 14ο (!!) λεπτό των καθυστερήσεων.

Το συγκρότημα του Νίκολα διατηρήθηκε στην επικίνδυνη ζώνη και, πλέον, χρειάζεται τη νίκη απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά Ρόμα και, παράλληλα, ισοπαλία ή ήττα της Φροζινόνε στο “Benito Stirpe” για να προσπεράσει είτε τους “τζεμπρέτε”, είτε τα “καναρίνια”. Αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), στις τρεις από τις οποίες δεν σκόραρε. Εντός έδρας έχει απολογισμό 2-1-0 σε τρεις, κρατώντας το μηδέν στις δύο τελευταίες. Τραυματίας ο Τσέρι, στην επίθεση θα βρεθεί ένας εκ των Νιάνγκ και Καμπιάγκι. Τιμωρημένος ο Γκράσι, τη θέση του θα πάρει ο Μαρίν.

ΕΜΠΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Τζένοα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Λουκάκου στο 79′. Επτά λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παρέδες για τους γηπεδούχους.

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο περίμενε απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά Τζένοα, παίζοντας με παίκτη λιγότερο απ’ το 72′, η Ρόμα βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Λουκάκου κι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε στο “Olimpico”. Επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά από πέντε αναμετρήσεις (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες), εξασφάλισε την 6η θέση της Σέριε Α και, πλέον, περιμένει από την Κυπελλούχο Ευρώπης Αταλάντα να τερματίσει στην 5η ώστε να εξασφαλίσει κι αυτή εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν!

Οι “τζιαλορόσι” γνώρισαν μόλις μία ήττα μακριά από το σπίτι τους σε έξι αναμετρήσεις (δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες), αυτή από την Αταλάντα (2-1) στις 12 του μηνός. Νοκ άουτ τέθηκαν οι τιμωρημένοι Λουκάκου και Παρέδες, αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Ντιμπάλα. Στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει ο Έιμπραχαμ. Νέο τριετές συμβόλαιο συνεργασίας με το σύλλογο πρόκειται να υπογράψει ο προπονητής Ντε Ρόσι.