* Φάση των “16”

* O νικητής του θεσμού εξασφαλίζει θέση στα προκριματικά του Conference League

* Νοκ άουτ αγώνας, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας

ΑΡΚΑ ΓΚΝΤΙΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στη 2η κατηγορία της Πολωνίας αγωνίζεται η Άρκα Γκντίνια, όπου μετά από 19 αγωνιστικές κατατάσσεται 9η με ρεκόρ 8-2-9. Στο -4 από τα playoffs ανόδου, έχασε σημαντικό έδαφος για τον στόχο της με τις τρεις σερί ήττες που δέχθηκε από τις 14 Νοεμβρίου και μετά, σκόραρε μόλις μία φορά σε αυτό το διάστημα.

5-2-2 το εντός έδρας ρεκόρ της στο πρωτάθλημα με συντελεστή τερμάτων 12-5. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε εκτός έδρας τη Ζιελόνα Γκόρα (0-1) της 4ης κατηγορίας και στη φάση των “64” την Μπέλχατοβ με 0-5.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Χρόμπρι Γκλόγκοβ. Το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 64ο λεπτό από τον Μίχαλετς.

ΑΡΚΑ ΓΚΝΤΙΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* No Goal τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΛΟΥΜΠΙΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν είναι σε καλή κατάσταση η Ζαγκλέμπιε, το Σάββατο δέχθηκε βαριά ήττα στο Μπέλχατοβ από τη Ρακόβ με 4-0 και παρέμεινε 14η στην Ekstraklasa με 17 πόντους συγκομιδή, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Ζουράβ, είχε προηγηθεί το δίκαιο 0-2 από τη Ραντόμιακ εντός έδρας και το 2-1 στο Γκντανσκ από τη Λέχια με ανατροπή στο τέλος. Δίχως νίκη στα 7 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (0-2-5), μοναδική της επιτυχία από το ξεκίνημα του Οκτώβρη το 0-1 στο Λοτζ για το Κύπελλο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από τη Ρακόβ. Ο Γκουτκόβσκις άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και ο Ίβι Λόπες έβαλε στέρεες βάσεις για τη νίκη της Ρακόβ στο 47’. Η αποβολή του Πάντιτς για την Ζαγκλέμπιε στο 62’ ουσιαστικά “τέλειωσε” το ματς. Ο Λόπες ξανά (78’) και ο Πολετάνοβιτς με πέναλτι (91’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.