*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Πορτ Βέιλ έχασε 4-0 εκτός έδρας από την Εξετερ, αρκετά άνετα, όσο δείχνει το σκορ, δεχόμενη από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Κάιτ (24’), Μπράουν (38’ πεν., 72’), Μπράουν (75’).

Η Πορτ Βέιλ ενώ ξεκίνησε με νίκη τη σεζόν, μετά την άνοδο της στη Λιγκ 1, έχασε με «βαρύ» σκορ στο δεύτερο παιχνίδι της, με 4-0 από την Εξετερ εκτός έδρας. Και το αξιοσημείωτο είναι πώς και οι δύο πρώτοι αγώνες της ήταν απέναντι σε ομάδες με τις οποίες έπαιξε και πέρυσι και ανέβηκαν μαζί της το φετινό καλοκαίρι!

Ο προπονητής της, Ντάρελ Κλαρκ, παραδέχθηκε πώς η ομάδα του θέλει ακόμη έναν τερματοφύλακα και κάποιους επιθετικούς, δουλεύουν σκληρά για να τους πάρουν, ξεκαθαρίζοντας πώς δεν πρόκειται να πάρει κάποιους παίκτες απλά για να ικανοποιήσει το κοινό αίσθημα. Θέλει να αποκτήσει τους σωστούς ποδοσφαιριστές.

Από εκεί και πέρα, στα καθαρά αγωνιστικά νέα της ομάδας, υπάρχει ένα μυστήριο, καθώς ο Κλαρκ είπε πώς δεν θα αναφέρει πριν από αγώνες τα προβλήματα τραυματισμών, για να μην βοηθάει τους αντιπάλους, αλλά θα αναφέρει μετά το τέλος των αγώνων την πορεία εξέλιξης των τραυματιών του.

Από το τελευταίο παιχνίδι έλειψαν λόγω τραυματισμών ο μέσος Γουόραλ και ο επιθετικός Γουίλσον, με τη συμμετοχή τους απόψε αμφίβολη.

Πορτ Βέιλ Στατιστικά

*Εχει 4/4 over 2,5 σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

*Εχει 2/4 G/G σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

ΡΟΔΕΡΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Ρόδεραμ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σουόνσι, σε παιχνίδι που είχε 26% κατοχή μπάλας! Μάλιστα προηγήθηκε με τον Ογκμπένε στο 16’ και ισοφαρίστηκε από τον Ντάρλινγκ στο 38ο λεπτό.

Η Ρόδεραμ δεν έπαιξε το περασμένο Σαββατοκύριακο, αφού ο αγώνας της με την Κόβεντρι εκτός έδρας αναβλήθηκε, καθώς ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου κρίθηκε ακατάλληλος, αφού είχαν διεξαχθεί πρόσφατα εκεί πολλοί αγώνες ράγκμπι! Εχει μείνει λοιπόν στο 1-1 που έφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πριν 10 μέρες.

Ο επιθετικός Ιβς έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά θεωρείται ακόμη ανέτοιμος, ενώ θα λείψουν και οι τραυματίες Καγιόντε (ΕΠ), Οντοφίν (AM).