*Παιχνίδι για τη Γ’ κατηγορία του Nations League. Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου κερδίζει την άνοδο στην Β’ Κατηγορία. Η τελευταία υποβιβάζεται στη Δ’ Κατηγορία.

*Από έξι σερί νίκες επί της Κύπρου έρχεται η Ελλάδα ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, σ’ όλες σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ!

*Από πέντε σερί μεταξύ τους 2-3 Goal έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο 3-2-1 το εντός έδρας ρεκόρ της Ελλάδας στο Nations League, δέχτηκε μόλις ένα γκολ, στο 0-1 απ’ την Εσθονία το 2018.

*Κατάμεστο αναμένεται το γήπεδο, είχαν πουληθεί πάνω από 14.000 εισιτήρια δύο ημέρες πριν το παιχνίδι!

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 επί του Κοσόβου. Το γκολ ο Μπακασέτας στο 36’. Με δέκα παίκτες απ’ το 72’ το Κόσοβο λόγω δεύτερης κάρτας στον Αλίτι, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε απευθείας ο γκολκίπερ Μούριτς.

Εμφανίστηκε βελτιωμένη στο εκτός έδρας κρίσιμο ματς με το Κόσοβο την προηγούμενη Κυριακή, έκανε το 2 στα 2 στον όμιλο και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της πρωτιάς. Στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ιδιαίτερα, ωστόσο το σουτ του φορμαρισμένου Μπακασέτα ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα στην Ελλάδα, που απειλήθηκε ελάχιστα. Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ακόμη καλύτερα, έβγαλε φάσεις, αμυντικά στάθηκε πολύ καλά, διαχειρίστηκε την κατάσταση άψογα μετά την αποβολή του Αλίτι. Δίκαιη νίκη για την Ελλάδα, “βγήκαν” οι επιλογές του Πογιέτ στην ενδεκάδα, ενώ και οι παρεμβάσεις του απ’ τον πάγκο ήταν επιτυχείς.

Δεύτερο σερί ματς που το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κερδίζει 1-0, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-0 επί της Βόρειας Ιρλανδίας, ακολουθούν δύο σερί εντός έδρας ματς με Κύπρο και Κόσοβο, έχει την ευκαιρία για άλλες δύο νίκες. “Έχουμε παρακολουθήσει την Κύπρο. Είναι ένα κρίσιμο ματς γι’ αυτούς, ίσως και το πιο σημαντικό. Δεν θα σας πω όμως τι έχουμε προσέξει. Θα το κρατήσουμε για την ομάδα. Αύριο δεν υπάρχει αδελφική σχέση. Υπάρχει μόνο η νίκη και αυτό για το οποίο θα πάμε αύριο να παίξουμε”, είπε ο κόουτς Πογιέτ.

Τέθηκε εκτός ο δεξιός μπακ Κώτσιρας, ο Ουρουγουανός προπονητής επεσήμανε ότι θα υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα, πιθανοί για να βρεθούν ξανά σ’ αυτή Σιώπης και Μπουχαλάκης.

Εθνική Ελλάδας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Βλαχοδήμος (Μπενφίκα), Πασχαλάκης (-), Αθανασιάδης (Σέριφ), Διούδης (Παναθηναϊκός) – Αμυντικοί: Τζαβέλλας (AEK), Τσιμίκας (Λίβερπουλ), Χατζηδιάκος (Άλκμααρ), Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη), Γούτας (Σίβασπορ), Ρότα (ΑΕΚ), Γιαννούλης (Νόριτς), Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ) – Μέσοι: Μάνταλος (ΑΕΚ), Μπουχαλάκης (Ολυμπιακός), Σιώπης (Τράμπζονσπορ), Αλεξανδρόπουλος (Παναθηναϊκός), Κουρμπέλης (Παναθηναϊκός), Παπανικολάου (Ρακόφ) – Επιθετικοί: Παυλίδης (Άλκμααρ), Λημνιός (Τβέντε), Δουβίκας (Ουτρέχτη), Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ), Γιακουμάκης (Σέλτικ), Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκουτσού), Τζόλης (Νόριτς), Μασούρας (Ολυμπιακός).

ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 12/15 τελευταία παιχνίδια της.

*G/G στα 9/15 τελευταία παιχνίδια της.

*Αήττητη η Ελλάδα στα τελευταία οκτώ ματς του Nations League (5-3-0).

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΥΠΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, μπορούσαν να σκοράρουν, άξιζαν από ένα γκολ.

Μόνο ως αποτυχία μπορεί να θεωρηθεί ο ένας κερδισμένος πόντος στα πρώτα δύο εντός έδρας ματς με Κόσοβο και Βόρεια Ιρλανδία. Έμεινε στο 0-0 με τη Βόρεια Ιρλανδία την περασμένη Κυριακή, σε ματς που είχε ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες. Η Κύπρος είχε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Βόρεια Ιρλανδία ανέβασε στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, είχε με τη σειρά της δύο τεράστιες φάσεις. Το “τρίποντο” θα μπορούσε να πάει προς οποιαδήποτε πλευρά, η ισοπαλία ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

“Στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες. Εμείς είχαμε το δοκάρι με το σουτ του Φάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε. Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παιδιών. Έδειξαν θέληση και διάθεση, δεν είναι εύκολο να ανατρέψεις το αρνητικό κλίμα. Το κάναμε. Κρατήσαμε το μηδέν για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα ματς”, είπε ο Κωστένογλου, που δέχεται εντονότατη κριτική απ’ τον Τύπο.

Η ομάδα του είναι ιδιαίτερα αδύναμη εκτός έδρας, δεν έχει νίκη στα τελευταία 13 ματς, επίσημα ή φιλικά (0-2-11). Δεν έχει κερδίσει ποτέ εκτός έδρας στο Nations League (0-3-4), δε σκόραρε στα 5/7 παιχνίδια! Ανασταλτικά είχε αρκετά θέματα στα παιχνίδια με Κόσοβο και Βόρεια Ιρλανδία, χαρακτηριστικό είναι ότι δέχτηκε συνολικά 32 τελικές προσπάθειες!

Εθνική Κύπρου ρόστερ

Τερματοφύλακες: Χριστοδούλου (Εθνικός Άχνας), Μιχαήλ (ΑΠΟΕΛ), Τούμπας (ΑΕΚ Λάρνακας) – Αμυντικοί: Αντωνιάδης (Ανόρθωση), Κορρέα (Ανόρθωση), Ν. Ιωάννου (Κόμο), Κατελάρης (Απόλλων Λεμεσού), Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης), Φιλιώτης (Απόλλων Λεμεσού) – Μέσοι: Παναγιώτου (Ομόνοια), Αντωνίου (ΑΕΛ Λεμεσού), Αρτυματάς (Ανόρθωση), Αβραάμ (Ανόρθωση), Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν), Μ. Ιωάννου (Ανόρθωση), Κάστανος (Σαλερνιτάνα), Κυριάκου (Απόλλων Λεμεσού), Παπουλής (Ομόνοια), Σατσιάς (ΑΠΟΕΛ), Σπόλιαρις (Άρης Λεμεσού) – Επιθετικοί: Χριστοφή (Ανόρθωση), Κακουλλής (Ομόνοια), Λοίζου (Ομόνοια), Πίττας (Απόλλων Λεμεσού), Σωτηρίου (Λουντογκόρετς), Τζιώνης (Κάνσας).