*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μόρτον-Έιρ 3-1.

*Αποτέλεσμα δευτέρου γύρου: Έιρ-Μόρτον 0-1.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Μόρτον-Έιρ 3-0.

ΕΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ρέιθ Ρόβερς με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ίστον στο 45+2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσάλμερς στο 55’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάμιλτον με πέναλτι στο 65’.

Προσπάθησε η Έιρ, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Ρέιθ Ρόβερς. Υπέκυψε εύκολα στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη γκολ και στα δύο ημίχρονα, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στην αρχή της επανάληψης, χωρίς όμως να είναι αρκετό.

Να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα είναι ο στόχος της ομάδας του Σκοτ Μπράουν και σήμερα δίνει ένα σημαντικό παιχνίδι ώστε να τον πετύχει. Έχει το πλεονέκτημα έδρας, είναι από τις ομάδες που σκοράρουν συχνά και σταθερά, ειδικά μπροστά στο κοινό τους, όμως πληγώνεται εύκολα από τις αστάθειες που βγάζει αμυντικά. Στο +3 από την 9η Ινβερνές, με πέντε αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Έιρ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΜΟΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τοντόροβ στο 1’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τέλφερ στο 15’. Το 3-0 πέτυχε ο Χάνκοκ στο 68’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκάριτι στο 73’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε ακόμα μία ήττα. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της «τιμής» στο δεύτερο ημίχρονο, αφού από νωρίς είχε μείνει αρκετά πίσω στο σκορ.

Αντίδραση θέλει να βγάλει, επιστρέφοντας άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα. Δεν είναι σε καλή κατάσταση, έχει πάρα πολλά θέματα να λύσει στα μετόπισθεν, τα οποία της δυσκολεύουν σημαντικά την προσπάθεια για θετικότερα αποτελέσματα. Βρίσκεται στο +5 από την 9η θέση, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρείται ασφαλής ως το τέλος της σεζόν.