8η αγωνιστική

*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Το Βέλγιο επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κόντρα στη Σουηδία, φιλικά και επίσημα.

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο ημίχρονο της αναμέτρησης θα τιμηθεί από την ομοσπονδία ο Κέβιν Μιραλάς, για την προσφορά του στο βελγικό ποδόσφαιρο. Ο 36χρονος πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έβαλε τέλος στην ποδοσφαιρική του καριέρα στις αρχές του καλοκαιριού.

*Στον πρώτο γύρο: Σουηδία – Βέλγιο 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΒΕΛΓΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Αυστρίας, για τα προκριματικά του Euro 2024. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Λουκεμπάκιο (12′, 55′) και Λουκάκου (58′), για να δεχθεί δις τη μείωση στην πορεία (72′, πεν. 84′). Έμεινε με δέκα παίκτες στο 78ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Ονάνα.

Αήττητο την πορεία του σε αυτά τα προκριματικά το Βέλγιο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο φιλοξενήθηκε από την Αυστρία, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3.

Πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι και παρότι δέχθηκε πίεση στη συνέχεια, άντεξε μέχρι την ανάπαυλα. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προειδοποίησε και πάλι με το δοκάρι του Λουκάκου και ούσα πιο απαιτητική, κατάφερε πολύ γρήγορα να σκοράρει ακόμη δυο φορές. Έδειξε χαλαρότητα στη συνέχεια και δέχθηκε τη μείωση, ενώ έμεινε και με δέκα παίκτες λίγο αργότερα. Γεγονός που έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους για να μειώσουν και πάλι. Αν και αγχώθηκε, κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα μέχρι το φινάλε.

Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική του νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Εσθονία (0-3 εκτός, 5-0 εντός) και Αζερμπαϊτζάν (0-1 εκτός), έφτασε τους 16 βαθμούς και διατηρείται μόνο πρώτο στον όμιλο. Παράλληλα, εξασφάλισε και την πρόκριση του στα τελικά του Euro 2024, στα γήπεδα της Γερμανίας. Ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις εντός έδρας με το Αζερμπαϊτζάν (19/11), ενώ τέσσερις μέρες νωρίτερα έχει προγραμματίσει φιλικό με τη Σερβία.

“Δεν υπήρχε χρόνος για πανηγυρισμούς αλλά και για ξεκούραση. Έπρεπε να προετοιμαστούμε για το αποψινό παιχνιδι. Κάναμε και αρκετές συζητήσεις για το πόσο εύκολα δεχόμαστε γκολ. Δεν θα κάνουμε κανένα δώρο στις αντιπάλους από εδώ πέρα. Στόχος είναι η πρώτη θέση στον όμιλο”, δήλωσε ο κόουτς Τεντέσκο.

Βέλγιο Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 επί της Μολδαβίας, σε φιλικό. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Κάρλσον (9′) και Λάγκερμπιλκε (18′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 39ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 74ο λεπτό με τον Κάρλσον.

Είχε ρεπό την προηγούμενη αγωνιστική, οπότε και έδωσε φιλικό παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Γιάνε Άντερσον αντιμετώπισε τη Μολδαβία, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Μπήκε αρκετά δυναμικά και είχε αποκτήσει σαφές προβάδισμα από νωρίς, για να δεχθεί προσωρινά τη μείωση λίγο πριν την ανάπαυλα. Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε και τρίτο τέρμα, με τον Κάρλσον να παίρνει το “ριμπάουντ” μετά από απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι.

Σε ότι αφορά τα προκριματικά πάντως, απογοητεύει πλήρως με τη μέχρι τώρα παρουσία της, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έξι βαθμούς στα πέντε παιχνίδια της στον όμιλο. Καλείται πλέον να κάνει το απόλυτο στα τρία ματς που έχουν απομείνει και παράλληλα η Αυστρία να πάρει ένα βαθμό στα δυο παιχνίδια που έχει να δώσει ακόμη, έτσι ώστε οι Σκανδιναβοί να είναι αυτοί που θα προκριθούν στα τελικά. Στις επόμενες αγωνιστικές, θα παίξει κατά σειρά κόντρα σε Αζερμπαϊτζάν (εκτός) και Εσθονία (εντός).

Αν και βρισκόταν στις αρχικές κλήσεις, εν τέλει ο αριστερός μπακ της Γουότφορντ, Κεν Σέμα, έμεινε εκτός και τη θέση του πήρε ο Γκάμπριελ Γκούντμουντσον. Πλήγμα, η απουσία του φορ Αλεξάντερ Ίσακ, καθώς είναι τραυματίας, ενώ για τον ίδιο λόγο απουσιάζει και ο Ίσακ Χίεν. Αντιθέτως, το παρών θα δώσει και πάλι ο Κρίστοφερ Όλσον, που επιστρέφει μετά τον τραυματισμό που υπέστη κόντρα στο Βέλγιο, τον περασμένο Μάρτιο.